"24 часа": Съдът пита Доган учил ли е хидрология

Архив Варна

03-09-2010, 04:47

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Ахмед Доган трябва да представи в съда диплома

или друг документ, с който да удостовери, че има познания в минното дело, хидрологията и строителството. Като специалист в тези области той е консултирал хидроенергийни проекти и е получил за това хонорар от 1,5 млн. лева, пише днес "24 часа".

Тримата висши административни съдии вчера започнаха делото срещу Доган за конфликт на интереси. Те поискаха от лидера на ДПС, философ по образование,

да им предостави и 4-те си анализа, за които "Институт по строителство и минно дело" му е платил парите.

Процесът е образуван по доклад на парламентарната комисия за борба с корупцията. Според нея Доган е нарушил закона, защото не е декларирал, че е сключил 4 консултантски договора с института. Собственик на дял от 60% от него притежава "Минстрой холдинг" АД.

Контрактите са сключени на 7 януари 2008 г. и са за язовир "Тунджа" и каскадите "Доспат-Въча", "Места-Въча" и "Горна Арда". Част от проекта "Доспат-Въча" е и хидроенергийният възел "Цанков камък".

"Цанков камък" е най-скъпият обект в България. Предвиждало се е той да струва 200 млн.евро, но в момента по думите на шефа на НЕК струва 460 млн. евро", изтъкна пред съда Елеонора Николова, адвокат на парламентарната комисия.

Магистратите поискаха документи и от Министерския съвет - кой е взел решение за строителството, за финансирането и за определянето на инвеститора на четирите проекта, по които Доган е бил консултант. Правителството трябва да отговори и дали са предвидени държавни пари или средства от еврофондовете за хидроенергийните обекти.

Документи бяха поискани и от Националната електрическа компания. Нея я питат как са финансирани обектите и дали за тях е използвана част от заема от БНП-Париба, взет за АЕЦ "Белене".

НЕК трябва да отговори още дали "Минстрой холдинг" е подизпълнител на проекта "Цанков камък", договорът за който е подписан с австрийската компания "Алпине Бау", както твърди парламентарната комисия.

Тримата съдии искат да знаят дали първоначалният контракт с "Алпине Бау" е предвиждал подизпълнител, как е избран той - с открит конкурс или обществена поръчка, колко пари е получил досега "Минстрой холдинг" за строителството на хидроенергийния възел.

Магистратите изискаха тези доказателства по настояване на адвоката на парламентарната комисия.

Защитникът на Доган - Румен Еленски, поиска само един документ - протокола от заседанието на комисията, на което е приет докладът срещу лидера на ДПС. Съдът уважи искането му. Протоколът, както и всички останали документи, трябва да бъдат изпратени в съда в срок от 7 дни.


"Стана ясно, че комисията е написала доклада си въз основа само на предположения без нито едно доказателство. И сега вие трябва да свършите работата й", обърна се Еленски към тримата съдии. Те обаче не взеха предвид забележката му.

"Свършихме си работата. Предстои да изясним дали Доган е бил санкциониран, след като е получил повече от 450 000 лв. през 2008 г., а не се е регистрирал по закона за ДДС", каза след заседанието шефът на парламентарната комисия Валентин Николов.

Лидерът на ДПС не присъства на процеса, не е длъжен. "Той на работа не ходи, камо ли на дело да дойде", коментира предшественикът на Николов Димо Гяуров. Делото продължава на 23 септември.