Избрани Новини
ЕС към Иран: Убийството с камъни е "варварска" присъда
Европейският съюз критикува днес присъдата "убиване с камъни", наложена на иранката, осъдена за прелюбодейство, наричайки я "варварска", предаде АП.
В Европейския парламент в Страсбург председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че е "ужасен" от новината за присъдата и я нарече "безгранично варварска".
Изпълнението на присъдата на Сакинех Мохамеди Ащиани беше отложено през юли след международен протест, заради жестокостта на наказанието, и сега е в процес на преразглеждане от Върховния съд на Иран.
Адвокатът на Aщиани е притеснен, че присъдата може скоро да бъде изпълнена, заради наближаващия край на мораториума върху смъртните присъди, по време на свещения месец за мюсюлманите Рамадан.
Случаят с Ащиани, който е практика в страната, влоши отношенията със Запада, които и без друго бяха обтегнати след подозренията, че Иран провежда ядрени опити за създаване на оръжие.
Европейските страни твърдо защитават юридическите кодекси и стандарти за човешките права в съответствие с традициите и ценностите на западния свят.
Иранските власти многократно са били обект на критика от Запада, но въпреки това продължават да смятат, че чуждите правителства пренебрегват недостатъците в техните собствени системи и не държат съюзника си - Израел, отговорен за отношението към палестинците.
Коментарите на Барозу са в отговор на днешното осмиването от страна на Иран на европейската загриженост по случая.
Говорителят на външното министерство Рамин Мухманпараст каза, че Ащиани отговаря на обвинения в убийство и изневяра и делото не трябва да бъде свързвано с правата на човека.
"Европейците, които смятат, че свободата за убийците служи на правата на човека, трябва да освободят собствените си убийци от затвора", каза той.
"Покани за разговори с ирански официални лица са добре дошли, но само по двустранни и международни въпроси, какъвто не е делото на Ащиани", каза още Мухманпараст.
Франция и Италия призоваха Иран за гъвкавост по делото. Ватикана настоя чрез дипломация да се направи опит да бъде спасен животът на осъдената.
Мухманпараст обаче заяви, че случаят на Ащиани все още е под контрола на иранската съдебна система.