Избрани Новини
Ин витро и рак? Епруветката няма вина
Децата, заченати ин витро, по-често боледуват от рак, отколкото останалите бебета, сочат най-новите резултати от голямо проучване в Швеция.
Според учените, обаче, методът не е причина за болестта.
Най-вероятно този феномен е свързан с генетичните предпоставки на родителите, които са се обърнали към ин витро осеменяване, твърдят шведските изследователи, участвали в проекта. Също така ин витро децата често се раждат преждевременно и имат проблеми с дишането – симптоми често свързани с опасност от рак. Въпреки това ракът не е масово срещано явление при тези деца, въпреки повишения риск, категорични са медиците.
„Отклонението в риска спрямо нормално родените деца е толкова малък, че няма значение за отделния родител”, казва Д-р Бенгт Кален от Лондския университет - ръководител на изследването.
Изследването е проведено върху шведски деца, заченати ин витро. Търсенето на предразположения към рак и вродени дефекти довело до колебливи резултати.
Д-р Томасо Фалконе, шеф на АГ отделението на клиника в Клийвланд пък казва, че дори в САЩ, където след ин витро всяка година се раждат около 57 000 деца - около 1% от всички раждания, едва ли ще се намерят убедителни доказателства за връзката между метода и онкологичните заболявания.
Резултатите от изследването в Швеция вече са публикувани онлайн. То анализира повече от 2.4 милиона раждания в Швеция между 1982 и 2005. От тях 27 000 са били ин витро. След това е анализирана статистиката на болните от рак деца до 19-годишна възраст.
Около 53 деца заченати ин витро развиват рак срещу 38-те онкоболни сред другите деца на тяхната възраст. Това са около 42% увеличение в риска. Левкимия и рак на мозъка са сред най- често срещаните форми на коварната болест, засечени от изследването.
Според Д-р Бенгт Кален възможните причини за това разминаване в цифрите включват неизвестни белези у родителите, които водят едновременно към невъзможност за зачеване и риск от рак.
Въпреки това рискът от рак у тези деца все още е много малък, по-малко от 1%, казва д-р Фалконе.
Д-р Елизабет Гинсбург, медицински директор на ин витро програмата в Харвардската Brigham and Women болница, споделя мнението, че въпреки незначителната опасност пациентите трябва да бъдат уведомени за резултатите от проучването.