Избрани Новини
Освободиха и моряците от танкера "Панега" (+)
Корабът „Панега” е на свобода, сензационно съобщи в Камчия
министър-председателят Бойко Борисов. Всички моряци са на борда. Предстоят медицински прегледи. Около 15 септември екипажът ще пристигне в България със специално изпратен военен самолет.
Танкерът е бил освободен тази сутрин и в момента плава за Оман, обясниха от БМФ. Капитанът поел командването около 11 часа днес, когато от борда слязъл и последният пират. Министърът на външните работи Николай Младенов е разговарял с близките на моряците и ги е уведомил, че всички моряци за живи и здрави.
"Панега" беше нападнат на 11 май на около 100 мили източно от йеменското пристанище Аден, докато плаваше към Пакистан, за да бъде нарязан за скрап. Корабът беше атакуван, докато плаваше под конвой от военни кораби на страни от Европейския съюз и САЩ. Според информациите здравословното състояние на моряците е относително добро.
Преди това пиратите държаха други два плавателни съда с българи в екипажите им. На 28 декември м.г. пирати отвлякоха танкер „Сейнт Джеймс Парк", на който имаше петима българи. Корабът беше освободен на 14 май след плащането на откуп. През юни сомалийците освободиха и друг кораб, в чийто екипаж имаше българи - похитения на 1 януари 2010 г. автомобиловоз „Ейшън Глори".
Освобождаването на "Панега" беше оповестено само няколко часа след като стана ясно, че 9 пирати са арестувани на борда на немския кораб „Магелан стар", на който се предполагаше, че има и български моряк. Това, обаче, не беше потвърдено от от фирмата-корабособственик.
Специализираният руски сайт "Морски бюлетин" разказва подробности за спасяването на "Магелан стар": По време на нападението - на 8 септември преди обяд, моряците са се евакуирали в специална паник стая. Най-близо до контейнеровоза била турската фрегата, но най-вероятно корабособственикът е отказал да повери освобождаването на "Магелан стар" на турските военни и решил да дочака корабите на НАТО, EU NAVFOR или 5-ти флот на САЩ.
Така след приближаването на американците, съгласуване с корабособственика и разрешение от министъра на отбраната на САЩ Робърт Гейс 24 морски пехотинци от кораба на ВМС на САЩ USS Dubuque се прехвърлили на кораба около 17 часа местно време. Те били спокойни при атаката, защото нямало проблем да стрелят на борда - целият екипаж се е намирал в надеждно убежище. До стрелба не се стигнало, защото пиратите се предали. Екипажът е невредим, но бандитите успели да потрошат всичко на борда, предимно апаратурата. Контейнеровозът не може да плава в това състояние и ще влезе за ремонт в най-близкото пристанище - най-вероятно още в Оман.
Топ Новини