Избрани Новини
Държавата забрани строителството южно от Камчия
Върху девствените дюни южно от река Камчия няма да се строи.
Засега. Докато е в сила забраната за всякакво жилищно и курортно строителство в района за срок от една година, която екоминистърът Нона Караджова издаде. Мотивът: инвестиционните проекти крият заплаха за бъдещата защитена зона "Камчия" от екомрежата "Натура 2000", съобщава "Дневник".
Забраната е за така наречената местност "Камчийски пясъци" - може би най-скандалният случай на заменка от последните 10 години. Тук инвеститорите не просто са превърнали гора в строителен терен. Те първо са направили (само на документи, с помощта на услужливи чиновници и управници) от плажа гора, от гората - пасище, от изключителната държавна собственост - частна такава. После са упражнили чара си и върху съдебната система и Върховният административен съд отменил решението от 1980 година, с което уникалният плаж южно от устието на Камчия до къмпингите на Шкорпиловци е бил обявен за защитен местност. Така фирмите "Бета форест" ЕООД, "Мирта инженеринг" ЕООД и "Рийс интернешънъл" превърнаха над 4000 дка в строителен терен.
Трите фирми имат един собственик - "Мет риъл истейт", притежавана от австрийската "Райфайзен банк". Голяма част от терените на трите фирми бяха придобити чрез замени, осъществени от земеделското министерство при предишното правителство. "Рийс интернешънъл" например придоби пясъчни дюни срещу пръснати горски парцели, като дюните бяха оценени като земеделска земя от най-ниската категория (десета - неплодородна земя). Впоследствие фирмата обжалва самия акт за обявяване на защитената територия "Камчийски пясъци" и Върховният административен съд я заличи. Съдебният състав беше председателстван от съдия Андрей Икономов. Година по-късно, като докладчик по друго аналогично дело - на община Царево срещу акта за обявяване на парк Странджа, Икономов повтори прецедентa и ВАС обяви акта за нищожен, припомня "Дневник".
През 2008 г. фирмите на "Райфайзен" започнаха процедури по подробен устройствен план за огромен "иновативен комплекс за смесено жилищно обитаване и обслужващи дейности". В процедурите по плана, съгласуван с варненската инспекция (РИОСВ), подчинена на екоминистерството, са били допуснати редица нарушения, сочат данните на ведомството.
Заповедта за забраната, публикувана в Държавен вестник в края на август, дойде след продължителен натиск от страна на природозащитните организации за спиране на проектите. Тя може да бъде обжалвана, но по закона за биологичното разнообразие обжалването не спира изпълнението й.