Избрани Новини
Паник стаи ще пазят от пирати екипажите на БМФ
БМФ ще инвестира за създаване на паник стаи на всичките си кораби, които преминават през Аденския залив, съобщи председателят на Надзорния съвет на параходството Кирил Домусчиев при посрещането на екипажа на "Панега" след 4-месечен плен.
По думите му това е по-модерен и по-сигурен начин за защита на екипажите в сравнение с присъствието на борда на въоръжена охрана. Обхватът на действие на пиратите е вече много голям - те стигнаха до бреговете на Индия. Затова освен големите разходи, които коства на корабособствениците осигуряването на охрана, няма никаква гаранция, че малко преди точката на качването на военните на борда или скоро след слизането им корабът няма да бъде атакуван, обясни Домусчиев. Той допълни, че паник стаите ще бъдат разработени в пълна секретност с помощта и на външни консултанти, обмисля се и възможността при нападение по коридорите на завзетия от пирати кораб да се пуска газ.
15-те моряци, които бяха пленени при последния рейс на кораба "Панега", пристигнаха тази вечер на летище Варна с военен самолет "Спартан". Заедно с десетките близки и роднини освен ръководството на БМФ, чиято собственост е корабът, на летище Варна ги посрещна външният министър Николай Младенов. Той благодари на параходството, което по думите му е свършило основната част от работата по освобождаването на екипажа от плен, поздрави роднините за геройското търпение и им се извини за всичките месеци, през които не са можели да получават цялата информация за състоянието на близките си. Надявам се, всички разбират, че това беше важно с оглед сигурността на моряците, които издържаха едно изключително трудно и тежко изпитание, каза министър Младенов. "Българската държава направи това, което зависеше от нея, за максимално бързото прибиране на моряците от Салала. Всеки българин трябва да знае, че независимо дали плава под чужд или под български флаг, ще направим всичко възможно, за да защитим живота и сигурността му", допълни външният министър.
"Панега" бе пленен от сомалийски пирати на 11 май при преминаване на Аденския залив, докато плаваше към Карачи, за да бъде нарязан за скрап. На 18 юни при посрещането на българите от екипажа на друг пленен от същата сомалийска банда кораб - британския "Ейшън Глори", стана публично известно, че на борда на българския танкер има прострелян моряк. Един от рулевите бе прострелян в бедрото, но за щастие костта не бе засегната. Използвахме наличните на борда лекарства и за два месеца двете рани - входната и изходната, се затвориха, в момента няма оплаквания, разказа капитанът Румян Попов. Минути преди това изявление рулевият Георги Георгиев мина покрай десетките журналисти, подкрепян от близък по-възрастен мъж. След като корабът ни бе закаран на рейда пред Карагад, ни пазеха около 20 пирати, които се сменяха периодично. Пазеха както нас, така и кораба от нападение на други банди, обясни капитанът, който единствен от освободените моряци застана пред журналисти. Целият екипаж спал 4 месеца на закрития мoстик. След като свършили запасите им от храна, пиратите ги хранели с каквото имат - основно ярешко, риба, ориз, макарони и спагети. В началото ни заплашваха повече, след първия месец вече посвикнахме. Често ни казваха: "Другите компании плащат и корабите си заминават, само вашата нищо не прави", каза капитанът. Към него и към главния механик на 22 юли била отправена персонална заплаха, след като на кораба се качил сомалиец, който във военизираната банда изпълнявал функциите на офицер по сигурността. Бункеровахме с вода от съседни кораби. След като видяха, че в машинното отделение има изпарител, който може да произвежда вода, но не работи, ни дадоха кратък срок да го поправим, в противен случай щели да ни убият. В 8 вечерта влезе пират с автомат и го насочи срещу мен, но двама други го спряха, разказа Румян Попов.
След прибирането у дома и на екипажа на "Панега" в момента няма българи в плен на сомалийските пирати. Тази година на летище Варна посрещахме още българските моряци от корабите на британската компания "Зодиак" - "Сейнт Джеймс парк" и "Ейшън Глори", които също преживяха плен.