Оперираха момиченцето, паднало от блок-руина

Новините

16-09-2010, 09:27

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

11-годишната Бюлбюл, която е в кома след като панел падна от рушащ се блок в Ямбол и я повлече със себе си, беше оперирана тази сутрин.

Момиченцето е настанено в тежко състояние в местната болница. Животът й е в опасност заради черепно-мозъчна, гръдна и коремна травми. Има и две сериозни счупвания в областта на таза.


Момиченцето стояло на балкона на 3-я етаж в блок 20 в ямболския квартал „Райна Княгиня". Панел, падащ от 5-я етаж, я повлякал и затиснал на земята.

След инцидента кметът на Ямбол Георги Славов обяви бедствено положение на част от територията на общината - блок 20 и района около него. То е обявено за 30 дни. Причината за него е плачевното състояние на блока и недоволството на самонастанлите се в него роми от факта, че трябва да се изнесат. Сградата е обявена за непосредствено опасна за живота и здравето на живеещите в нея с решение на специална комисия от май 2010 г. След това кметът на Ямбол издава заповед за премахване на строежа.

През целия ден вчера недоволни роми буйстваха и къртеха панели и метални врати от блока. Блок 20 в квартал „Райна Княгиня" е в окаяно състояние от години. Няма вода, нито ток, цели стени липсват, от терасите падат отломки. Конфликтът назрял след заповед блокът да бъде освободен до 16 септември. И след това той трябва да бъде разрушен. Някои от ромите започнали да се изнасят, а други - с чукове и лостове започнали да разбиват панелите, за да вземат от тях арматурата, която да предадат за старо желязо.

„Преди повече от седмица пуснахме обяви, че до 16 септември това съоръжение трябва да бъде напуснато доброволно от живущите, но явно напрежението е ескалирало. От следобедните часове започна масово разбиване на цялостната конструкция на блока - с чукове и лостове се рушат панелите и се вадят железата отвътре. В момента съдействаме на всички, които си изнасят покъщнината, осигурили сме безплатен транспорт. Този процес тече от няколко дни", заяви Славов. Той потвърди, че инцидентът с Бюлбюл е станал в следствие на разрушителните дейности.


Обявяването на бедствено положение развързва ръцете на МВР да се намеси за обезопасяване на района и извеждане на живущите в блока, обясни кметът.

Така днес в  Ямбол започна изваждането на последните ромски семейства от блок 20. При засилена полицейска охрана хората изнасяха багажа си, съобщава "Дарик" радио.  

От общината има осигурен безплатен транспорт - камиони - с които ромите да се пренесат. Някои от тях заминават при близки и роднини в селата Тополчане, Катунище, в Речица, Сливен и някои бургаски села. Голяма част от ромите обаче остават в Ямбол. От снощи те са на лагер на открито, на пустеещ терен, на 20-30 метра от блока. Там са струпани мебели, вързопи с дрехи и цялата покъщнина. Има майки с малки деца, бременни, възрастни и болни хора. Заявяват, че няма къде да отидат, че ще чакат общината да им осигури подслон. Едни от тях са се примирили, други плачат, а трети крещят и викат срещу всеки, който пристъпи към лагера. Носят се стонове, клетви, закани за саморазправа. Обвиняват всички - от правителството, кмета, полицията до журналистите, които "печелели на техен гръб".

Електронното издание на "24 часа" припомня историята на блок 20:

На 23 миналата година кметът на община Ямбол изпрати официално писмо до всички ръководни институции в България. В него той информира за окаяното състояние на блок 20 в ж.к. „Райна Княгиня".

Жилищата в сградата се обитават повече от 15 години от роми. През този период се извършва системно разрушаване на апартаментите, унищожаване, разграбване и разпродажба на общинското имущество. Прекъснато е водоподаването и електроснабдяването на блока.

Органичните и битовите отпадъци край целия блок на площ от около 15 декара образуват най-голямото нерегламентирано сметище на територията на общината. Поради ограничения финансов ресурс на общината и сложността на проблема се изчерпат и възможностите за справяне с него.

В блок 20 живеят над 600 деца и техните семейства. В него има 198 апартамента. По постоянен адрес са регистрирани 1260 човека, от тях - 667 са деца. По-голямата част от жилищата в блока са общинска собственост, населени със самонастанили се роми. По документи в блока има 53-ма собственици на апартаменти, от тях там живеят само трима. Още преди пет години общината прекратява всички договори за настаняване заради неплатени наеми.

Състоянието на блока е плачевно. Няма ток нито вода. Цели външни, носещи и преградни панелни стени липсват. Входни врати, асансьори и дограма - всичко е унищожено. Кметът Георги Славов смята, че е необходимо блокът да бъде съборен. Предвижда се собствениците на апартаменти да бъдат обезщетени по някакъв начин.