Избрани Новини
Подновяваме сътрудничеството с Русия в корабостроенето и кораборемонта
С подписване на протокол за сътрудничество приключи второто заседание на Постоянната руско-българска работна група в областта на корабостроенето, кораборемонта, речния и морския транспорт, което се проведе във Варна.
С документа, парафиран от съпредседателите на групата инж. Светлин Стоянов и Владимир Горбач, на практика се възобновяват прекъснати отпреди 20 години взаимоотношения, посочи генералният консул на Русия във Варна Юрий Соловьов. Сътрудничеството ни датира от 50-те години на миналия век, когато по проект на наш институт е построена Варненската корабостроителница, а до края на 90-те години връзките ни бяха доста ползотворни, припомни Владимир Горбач, който е генерален директор на "Център по технологии на корабостроенето и кораборемонта" ООД и първи вицепрезидент на Асоциацията на корабостроителите на Санкт Петербург и Ленинградска област. По думите му на това заседание е обсъждано съвместното проектиране на хладилни кораби от типа река-море, а специално за оглавявания от него център интерес представляват възможностите за сътрудничество при автоматизацията на проектирането на плавателни съдове. Затова той очаква представители на "Бургаски корабостроителници" АД и "Кеппел ФЕЛС Балтек" ООД в Санкт Петербург за постигане на конкретни договорености в тази област.
Можем да се включим в проектирането и строежа на всякакъв тип плавателни съдове с изключение на ледоразбивачи, коментира инж. Светлин Стоянов от позицията на председател на Българската национална асоциация по корабостроене и ремонт и изпълнителен директор на "МТГ Делфин" АД. Както стана известно още след първата среща на работната група, съгласно стратегията на Русия за повишаване на конкурентоспособността на корабостроенето до 2020 г. трябва да бъдат построени 1400 кораба, 40% от които - от външни изпълнители. Българските корабостроители се надяват да се включат в изпълнението на тази програма.
За реализиране на стратегията в Русия е създадена "Обединена корабостроителна корпорация", изцяло държавна собственост, която ще си сътрудничи с Българската национална асоциация по корабостроене и кораборемонт. Изоставането в научно-технически и технологически план от водещите страни в корабостроенето ще бъде компенсирано в рамките на федералната целева програма за развитие на гражданската морска техника. Нейното изпълнение вече е започнало, а финансирането й до 2016 г. е с държавна субсидия в размер на повече от 100 млрд. рубли и частни инвестиции 40 млрд. рубли, посочи Владимир Горбач. Освен социалния ефект със запазване и увеличаване на работните места за висококвалифицирани кадри се очаква реализирането на програмата да донесе над 130 млрд. рубли постъпления в бюджета от данъци върху продукцията на гражданското корабостроене.
В рамките на двудневното заседание е била обсъдена и възможността за обмен на стажанти по специалностите корабостроене и кораборемонт, обучавани във висшите училища на двете страни. Следващото заседание на комисията е планирано за май следващата година в Санкт Петербург, когато се очаква сключване на конкретни договори за изпълнение на съвместна дейност.