Най-накрая ВР запушиха окончателно нефтения фонтан

Архив Варна

19-09-2010, 19:27

Снимка:

Eric Gay/AP/File

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Цимент запечата окончателно дупката в петролната тръба на BP, която е на почти 4 км под морското дъно в Мексиканския залив, пет месеца след като експлозия потопи нефтената платформа

и доведе до най-тежката екологична петролна криза в историята на САЩ, предават световните агенции.

Адм. Чад Алън, бивш служител на американската брегова охрана, който е представител на федералнота служба по бедствията, каза днес, че отворът е "успешно запушен" и не представлява повече заплаха за Мексиканския залив.

Алън заяви още, че тестовете с налягане за издържливостта на циментирания отвор са приключили днес в 5.54 ч. централно северноамериканско време.

Нефтеният фонтан беше запушен в средата на юли с поставянето на временнен капак, успешно монтиран на дъното на залива.

Специална смес от кал и цимент по-късно беше поставена в горната част на фонтана, което позволи на временния капак да бъде премахнат.

Но и след тази поредна сложна операция, струваща милиони долари, фонтанът не можеше да бъде обявен за запушен, до днес, когато вече се дават гаранции, че той никога няма да създава проблеми отново.

Специалисти започнаха да вкарват цимента в отвора в петък.

ВарнаУтре.бг припомня, че взривът на нефтената платформа "Дийпуотът хърайзън" на 20-ти април уби 11 работници.

Оттогава 206 милиона галона суров петрол истекоха в Мексиканския залив.

Бедствието причини екологичен и икономически кошмар за хората, които живеят, работят и почиват на бреговата линия не само на Мексиканския залив, а и от Флорида до Тексас.

Случаят доведе до граждански и наказателни разследвания, до уволнението на изпълнителния директор на ВР Тони Хейуърд и до налагане на по-голям правителствен контрол на нефтената и газовата промишленост, включително и до мораториум върху дълбоководни сондажи в крайбрежната зона, който е все още е в действие.

Жителите и всички живи същества в района ще чувстват последствията години напред.

Има още много масло във водата и по брега.

Семействата, издържащи се от риболов изкараха трудни месеци. Дори рибата, уловена на малкото позволени места е трудно продаваема, заради страха на хората, че морските дарове в региона не са безопасни за ядене.

Туризъм в района на залива това лято нямаше.

Бедствието удари и цените на акциите и имиджа на Бритиш Петролиум. Собствениците на бензиностанции, работещи с масла на ВР в САЩ все още търпят загуби от продажби, след бойкота им от много от американците.

BP загубиха повече от 8 милиарда щатски долара в разходи и обещаха пред Барак Обама да изплатят още 20 милиарда за искове, чрез компенсационен фонд.

Компанията ще се изправи пред още разходи в размер на десетки милиарди долари за изплащане на правителствени глоби и съдебни разноски за стотици висящи дела.

BP пое част от вината за бедствието във вътрешен доклад, изготвен по-рано този месец, признавайки, наред с други неща, че работниците им имат вина за експлизията.  

Но при евентуална преглед на правната си стратегия, компанията ще настоява фирмата, собственик на "Дийпуотър хърайзън" - Transocean Ltd да поеме част от отговорността.