"Стандарт": 15 бона за бебе на черно

Архив Варна

20-09-2010, 04:14

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Бездетни родители броят по 15 000 лева под масата, за да получат бебе, научил "Стандарт".

Схемата е проста. След като предаде парите на родилката, таткото осиновител припознава новороденото като свое. Сделката става възможна благодарение на "услужливи" доктори и социални работници, защото те първи имат досег с жената, която ще роди детето, потвърдиха специалисти от УНИЦЕФ. Повечето от бременните, които са склонни да продадат бебетата си, са млади момичета от гимназията или студентки в начален курс. "Най-вече се търсят бели деца, българчета или от турски произход, защото семействата искат да заблудят останалите, че те са родители". Това заяви консултантът на УНИЦЕФ по социалните въпроси Надя Денева пред "Стандарт".

"Майката ражда и детето веднага се припознава от чужд човек. Това реално не е осиновяване, тъй като никакъв документ не доказва, че то не е на човека, който го е припознал", коментира тя. По този начин таткото не може да бъде обвинен в нищо, тъй като и при легалното припознаване няма 100% сигурност, че той е баща на бебето. Според Денева български семейства плащат за процедурата още преди раждането на децата, тъй като социалните служби няма как да реагират.

"Директорът на родилното отделение в Стара Загора - д-р Данаил Даков, коментира, че момченцата са по-скъпи от момиченцата. Де факто такива случаи са търговия с деца", допълни още г-жа Денева. Възможност за плащания под масата дава и режимът по издаване на разрешителни за осиновяване. Чиновници, от които зависят тапиите, се облажват и с подкупи от чужденци, оплакаха се семейства, чакащи за деца. Кандидат-родители от чужбина плащали тлъсти суми, за да вземат избрано от тях бебе. За да може да се "узакони" техният избор, участниците в схемата осигуряват нашенски семейства, които подават заявление за осиновяване, а после се отказват. При три отказа няма никаква пречка изоставеното дете да отиде при чужди осиновители, разказаха социални работници. "Уговорките стават на четири очи и доказването на далаверата е изключително трудно", коментира Екатерина Христова, председател на Сдружение "Да прегърнеш дете". Според нея законотворците трябва да помислят за промени, които да дават предимство на българите зад граница, които искат да си осиновят дете. В момента много млади хора, които работят в чужбина и нямат собствена рожба, чакат с години, за да бъдат одобрени. Около година и половина чакат бездетните семейства в България, за да станат родители на изоставено дете.