"Сега": Държавата има доказателства за нарушения по 20 знакови заменки

Архив Варна

21-09-2010, 04:57

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Има безспорни доказателства за нарушения и вече са образувани дела

за 20 от петте хиляди съмнителни замени на гори и земи, направени от тройната коалиция и правителствата след 1998 г., обяви районният прокурор на София Александър Налбантов. Предстоят разпити на свидетели, експертизи, които да изчислят щетите, както и проверки дали ангажираните по тези сделки оценители не са били в конфликт на интереси, пише вестник "Сега".

Междувременно главният прокурор Борис Велчев заяви, че информацията за започнали две наказателни процедури от Еврокомисията срещу България за замените не е вярна. Няма и писмо до прокуратурата, с което се настоява за спешно разваляне на 13 сделки. "Доколкото знам, има питане от ЕК, но то е адресирано преди няколко месеца до земеделското министерство", коментира Налбантов пред "Сега".

Той не съобщи дали обект на делата са точно 20-те сделки, за които преди месеци Брюксел поиска подробна информация. На 4 февруари премиерът Бойко Борисов заедно с аграрния министър Мирослав Найденов обяви, че Главна дирекция "Конкуренция" иска информация за 15 спорни замени на гори. В края на март пък дойде още едно европисмо с искане за данни за още 5 замени, но вече за ниви. Сред тези сделки попаднаха замени, описвани многократно от "Сега" - на депутата на ГЕРБ Емил Димитров, на бизнесмена Кирил Асенов, на Тодор Батков и др.

Сред петнайсетте горски замени, привлекли вниманието на ЕК, има и две, по които прокуратурата вече повдигна обвинение срещу бившия шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков. Едната е свързана със "Златна рибка". На 23 януари бизнесменът Христо Калеев взе 24 дка гори от едноименния къмпинг, а даде на държавата свои разпокъсани парчета в община Лъки. Оценителите са изкарали частните гори по-скъпи от държавните. Според експертизата за пазарната стойност на имотите, приложена към обвинителния акт на прокуратурата, обаче имотите на Калеев струват едва 370 000 лв., а тези на държавата - цели 3.5 млн. лв. В писмото на ЕК се посочва, че квадрат е оценен за 6.75 евро, а пазарната му оценка е била 170 евро, т.е. 25 пъти по-скъпо.

Другата сделка, по която Юруков също е обвиняем, е за 7.4 дка гори край Несебър, дадени от държавата на семейство Евгения и Валентин Станеви срещу 91 дка в Сливенско. Квадратът е оценен на 6.71 евро, а реалната пазарна стойност е била 120 евро, пише в писмото на ЕК. Валентин Станев е управител на "Иструм груп", която е застрахователен брокер. Той е и член на управата на "Лайънс клуб-Сливен". Според експертизата на прокуратурата вредата за държавата е 1 008 419 лв.