Избрани Новини
Лекари спират колега за шеф с неудобен запис
Недоволни от кандидатурата за шеф на АГ лекари оповестиха днес компрометиращи факти за колегата си Живко Ганчев.
На записа, който проф. Иван Козовски показа днес, се вижда как доктор Ганчев взима от мургава пациентка две прегънати парчета хартия. Според медиците, оповестили скандалната случка, става дума за пари, поискани за лечение от ромско семейство.
Професор Козовски не крие, че разпространява записа, за да спре назначаването на Живко Ганчев за шеф на АГ болница. Според професора-специалист в ин витрото, нароченият от него колега няма нужните професионални и административни качества да управлява болницата.
"Не можем да си позволим хора като Живко Ганчев да управляват в българското здравеопазване. Особено при сегашното му състояние, когато България погребва средно по 12 родилки годишно, тъй като майчината смъртност се движи около 14-15 на 100 000 живо родени бебета. Поне 6 от случаите са поради лекарска некомпетентност", категоричен е професорът.
Според него епизодът с парите бил заснет от камерите, поставени в болницата именно с тази цел, още през януари. Д-р Ганчев още тогава бил предупреден за записа, но въпреки това се кандидатирал за шеф.
На предстоящата сесия на общинския съвет през октомври предстои да бъдат одобрени кандидатурите на новите шефове на общинските здравни заведения.
В края на август конкурсната комисия, която трябваше да отсее най-заслужилите кандидати, допусна до финала д-р Живко Ганчев и д-р Радослав Минков. Те събрали еднакъв брой точки, а от комисията по избора, оглавявана от доц. д-р Константин Трошев, преценили, че ще предложат и двете кандидатури на вниманието на общинските съветници, които така или иначе трябва да решат кой от двамата ще оглави общинското здравно заведение.
По време на предишния конкурс, когато Общинският съвет бе оглавяван от Борислав Гуцанов, имаше излъчен победител в конкурса - д-р Живко Ганчев. Мнозинството от съветници обаче отхвърли кандидатурата му. Така досегашният управител на АГ д-р Петър Атанасов продължи да ръководи здравното заведение. Той спечели по-предния конкурс за болницата, но тогава съветниците решиха, че му е ред да се пенсионира и не го одобриха. Оттогава досега вече доста време пак д-р Атанасов управлява болницата, но временно.
Огласеният днес запис не е предаден на полицията, но преди седмица е предоставен на шефа на общинския съвет, обясни Козовски. Неофициално съветници от управляващата партия обяснили на професора, че записът няма доказателствена стойност. Затова той решил да го покаже на медиите.
Доктор Ганчев заяви, че не бил виждал коментирания видеоматериал и не може да го коментира.