Европа реже монопола на "Газпром"

Новините

21-09-2010, 18:13

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Европейският парламент постави срок на страните членки на Европейския съюз да се отърват от пълния монопол на руския газов монополист “Газпром“,

след като прие новите процедури за координация и изискванията за взаимосвързаност на газовите мрежи в ЕС.

Те са част от новото законодателство за сигурността на газовите доставки, което ще гарантира, че доставките на газ за домакинствата няма да бъдат прекъсвани при евентуална газова криза. Страните ще трябва да покриват стандарти за доставка на суровината, като изградят допълнителни капацитети за съхранение, въведат технологии за двупосочно движение на газ, осигурят връзки към интегрираната газопреносна мрежа на ЕС и намалят зависимостта си по отношение на един-единствен доставчик от трета страна. Срокът за премахване на монопола на “Газпром“ е четири години от влизане в сила на новия регламент, а междусистемните връзки трябва да са готови за три години.

За изграждането на риверсивни връзки за двупосочното движение на газ по преносната мрежа Европейската комисия е отделила 1.4 млрд. евро, припомни в пленарна зала еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, цитиран от "Медиапул". Осигуряването на доставките към домакинствата ще бъде приоритетно. Държавите членки могат да определят и допълнителни "защитени клиенти", като например малки и средни предприятия, училища и болници, стига те да не ползват повече от 20% от националните доставки на газ.

Битът не бива да остава без газ при изключително ниски температури в продължение на седем дни или при изключително високо търсене на газ за период от най-малко 30 дни по време на най-студените периоди. Дори ако има инфраструктурно прекъсване в продължение на месец при нормални зимни условия, на домакинствата трябва да бъдат гарантирани нормални доставки на газ.

Държавите членки също така трябва да гарантират, че в случай на прекъсване на най-голямата инфраструктура за доставки на газ останалата инфраструктура може да посрещне общото дневно търсене на газ в района при ден с "изключително голямо търсене" (настъпващо статистически веднъж на двадесет години). Ако въпреки това възникнат проблеми поради сериозно прекъсване на доставките или изключително голямо търсене, съответната страна трябва да задейства националния си план за действия при извънредни ситуации. Трите кризисни нива са "ранно предупреждение", "тревога" и "извънредна ситуация".

В случай на извънредна ситуация националните планове трябва да гарантират трансграничен достъп до съоръжения за съхранение, както и поддържането на трансграничните доставки на газ. Европейската комисия има правомощията да обяви извънредна ситуация в ЕС или даден регион по искане на поне две държави членки, които вече са обявили национална извънредна ситуация. При извънредна ситуация на ЕС Комисията ще осигурява обмена на информация, ще гарантира съгласуваността между действията на държавите членки и ще координира действията с трети страни.