Избрани Новини
"Труд": Истерия за дипломи от Великобритания
Университетите във Великобритания намаляват местата си за прием.
Причината - бумът на чуждестранни студенти, включително и български, в тях, пише "Труд". Финансовата криза също се отразила на държавните вузове, чиито бюджети са орязани. Около 20% от чуждестранните студенти миналата година останаха “на сухо” и не влязоха в британските висши училища, съобщиха вчера от фирмата за образователни услуги edlanta.
Според просветните консултанти българите, желаещите да учат на Острова, вече подготвят документите за кандидатстване. Заради ограничения прием тече жестока конкуренция и никой не чака крайната дата 15 януари 2011 г. Действително по-ранното кандидатстване дава повече шансове за класация, категорична е и Ели Тончева от консултантската фирма “Едланта”. Защото дори и т.г. въпреки кризата броят на българите, отделили средства, за да изучат децата си в чужбина, чувствително се е увеличил спрямо 2009 г.
Статистиката на британската агенция за академични постижения UCAS сочи, че за бакалавърски програми в университетите на Острова от България за учебната година 2010-2011 г. са кандидатствали с 45,2% повече студенти в сравнение с предходната учебна година. Броят на приетите студенти се е увеличил с 19,3%, така че от 1153 за 2009 г. те са нараснали на 1376 за 2010 г.
Цената за една година в някои от държавните университети в Обединеното кралство за учебната 2011-2012 още не е публикувана, но за тази е била 3290 паунда, т.е. 7701, 59 лв.
Месечната издръжка на студент на Острова варира до 900 паунда (2107 лв.), но ако работи, ще си докарва повече от половината от тях. Мераклиите за диплома от британски университет могат да теглят и заем, който се отпуска във Великобритания на студенти от ЕС и покрива на 100% таксата. Лихвата е под 5 на сто. “Ако един българин е завършил във Великобритания и е ползвал студентски заем, връща се в България и започне да работи, той трябва да има заплата около 1300 лева, за да може да си изплаща заема”, обясняват експерти в областта. Иначе банката изчаква две години, след което започва да си търси парите.