"Сега": Въпреки кризата депутатите ще похарчат милиони за представителни разходи

Архив Варна

23-09-2010, 04:38

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Народните представители не можели да поддържат ниво без тези пари.

Скромни се оказаха усилията на парламента да намали разходите за издръжка на институцията.

Заплатите на депутатите бяха замразени, но парите за представителни нужди си останаха непокътнати, показва проверка на "Сега".

За т.г. те са повече от 4 млн. лв., се разбира от отговор на администрацията в НС. Само за периода юли-септември по това перо са били изхарчени 348 960 лв. месечно, въпреки че август е отпускарски. Така всеки депутат е разполагал с по 1500 лв. над заплатата си за сътрудници, телефон, цветя и кафета.

Въпросните суми са регламентирани от парламентарния правилник, където е записано, че народните представители вземат 2/3 от основното си възнаграждение допълнително за представителни.

Сумата се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечната заплата в обществения сектор. Никой обаче не знае как и за какво се харчат парите, тъй като са безотчетни и не се облагат с данък.

Средствата се предоставят на ПГ, където остават между 10 и 50 % от тях в зависимост от правилата в самата парламентарна група.

Депутати от управляващата ГЕРБ обясниха, че не се мисли за въвеждане на 10 % налог върху тези суми, тъй като трябва да се обложат и получените преди време средства. И така ще настъпи хаос за депутатите от предишни парламенти.

За разлика от депутатите фирмите плащат данък върху парите, които харчат за представителни разходи. Първо, върху тях се начислява 10 % данък върху разходите, и, второ, компаниите нямат право да си възстановят данъчен кредит за ДДС, внесен при покупката на стоки или услуги за представителни цели.

През октомври 2009 г. премиерът Бойко Борисов разпореди да бъдат спрени протоколните и представителните разходи на администрацията на МС при визити на официални гости и делегации. Тогава Борисов настоя всички бюджетни организации да ограничат максимално въпросните разходи и дори изчисли, че по този начин държавата може да спести над 1 млн. лв.

Въпреки това обаче депутатите му не желаят да предприемат мерки. "За да се поддържа някакво ниво, трябват средства", коментира зам.-шефът на парламента Анастас Анастасов.

"Аз не съм за премахването на представителните пари, предвид ниските заплати, които получаваме", чистосърдечно призна депутатът Борис Грозданов. Той поясни, че неговите представителни пари се харчат главно за приемната му.

"Трябва да се направи точна преценка, мисля, че максимално ограничихме разходите си", заяви и Даниела Дариткова. Тя поясни, че депутатите имат ангажименти, които няма как да се осъществят без финансиране. Според нея трябва да се преценява не само колко пари се харчат, а и какъв е ефектът от тяхното харчене. Дариткова припомни, че народните представители имат разходи за консултанти по закони, за срещи с избиратели и др.

А представителните не се харчели самоцелно. "Нормално е да се мисли за максимално съкращение на разходите, но не трябва от това да страда качеството на работата", подкрепи общото нежелание и Петър Петров. Депутатът от мнозинството обясни, че не ползва почти никакви привилегии и дори пътува до избирателния си район Перник с електричката. Дарявал и на ромски сдружения, за да подпомогне техни инициативи и празници.

Данните сочат, че за 4 г. представителните пари на депутатите са се увеличили два пъти.

През 2006 г., когато икономиката не бе в криза, депутатът Мария Капон разкри, че НС харчи почти 2.5 млн. лв. по това перо. Капон извади справка, според която за май 2006 г. всеки избраник е получил 726 лв. над заплатата си. И заяви, че тези суми, които се харчат абсолютно безконтролно, са форма на сива икономика.
Заради разкритията на Капон нейният тогавашен колега Борислав Китов заяви, че ще сезира комисията по етика на НС. Той определи думите й като "пълни щуротии на болни хора" и заклейми Капон, че уронва престижа на парламента.

КАК Е В ЕВРОПА

Пари за представителни нужди се отпускат в редица европейски държави, но там сумите са доста по-високи.

В Европарламента тази пролет се разрази скандал.

Великобритания заплаши да блокира одобряването на бюджета на институцията за 2011 г. заради рекордното му увеличаване във времена на тежка криза.

Според разчетите догодина разходите за ЕП са с над 132 млн. евро повече от настоящите и достигат 1,78 млрд. евро. От тях над 1 100 000 евро са за представителни на висшето ръководство на институцията.

Над 29 млн. евро са кешовите разплащания без разходооправдателни документи.

Депутатите в британския парламент имат право на точно определена сума за наем на офиси и те с подписа си удостоверяват, че я получават за това. По същия начин стои въпросът с наемането на сътрудници и секретари - парламентаристите са длъжни да изплащат заплати, осигуровки, пенсионни вноски и пр. на наетите лица.