Избрани Новини
Президентите Първанов и Бъсеску: Не обвързвайте Шенген с ромите
Изразената от премиера преди седмица в Брюксел позиция бе, че България може да се присъедини и сама към Шенген, тъй като "не сме федерация с Румъния, за да ни разглеждат заедно". Той отказа да говори за принудителното връщане на роми от български произход в страната, като обясни, че няма да позволи да го вкарват в "случай, който го няма".
Президентът на северната ни съседка Румъния Траян Бъсеску гостува в София днес. След срещата с него президентът Първанов отбеляза, че има два официални двустранни документа - от 2008 г. и 2010 г., в които се предвижда взаимодействие в покриването на критериите за присъединяване към Шенгенското пространство.
„От 7-8 години, още в присъединителния процес към ЕС, съм застъпник на тезата, че трябва да си взаимодействаме, защото заедно можем повеч”, каза в отговор на въпрос Първанов и допълни, че всяка от страните ще бъде оценявана индивидуално и дали България и Румъния ще бъдат приети в комплект ще се реши не в София или в Букурещ, а в Брюксел.
Двамата президенти се обявиха против каквото и да е обвързване на присъединяването към Шенгенското пространство на двете страни с други въпроси .И двамата са потвърдили приоритета на двете страни да влязат в Шенген през март 2011г.
Според известната вече позиция на Бъсеску ромският въпрос е европейски проблем и Румъния не приема ограничения на придвижване на свои граждани. Той припомни директивата на ЕК от 2004 г. за свободно движение на европейските граждани. Бъсеску призова да се "излезе от лицемерието".
Той отбеляза, че номадстващите роми трябва да спазват правилата на държавата, в която се намират и "защо не да спазват обичаите на общността, в която разполагат своите биваци". Първанов подкрепи румънския си колега, че ромският въпрос засяга както двете страни, така и ЕС, тъй като става въпрос за европейски граждани от един етнос. Според българският президент интеграцията на ромите е въпрос на образователна и социална политика, а не в тяхната изолация. Тази атака, която има конкретния повод с експулсирането на ромите, дава много нови мрачни щрихи в образа на България и Румъния в европейското общество, за чието преодоляване трябват общи усилия, каза още Първанов.
В новата Дунавска стратегия да бъде включено строителството на хидроенергийни комплекси при Никопол - Турну Мъгуреле и при Силистра - Кълъраш и да се осигури европейски финансиране , е общото мнение на президентите Първанов и Бъсеску.
Двамата са обсъдили още изграждането на два моста на Дунав - Оряхово-Бекет и Силистра-Кълъраш. Първанов и Бъсеску заявиха, че двете страни са готови да приключат работите по изграждането на "Дунав мост2" при Видин-Калафат до юни 2011 г.