Избрани Новини
Варненско лято? Ден втори: Природа & Мистика
Аладжа манастир → Природен парк "Златни пясъци" → Побити камъни
Ако разполагате с автомобил, общата дължина на маршрута е 72 км (отиване и връщане). С градски транспорт можете да посетите Аладжа манастир и Природен парк "Златни пясъци", но до Побити камъни автобусни линии няма.
е средновековен скален манастир, който се намира на 15 км от град Варна и на 3 км от КК "Златни пясъци". На турски език “аладжа” означава шарен, пъстър и вероятната причина за наименованието на манастира са ярките цветове на стенните рисунки, датиращи още от ранното Средновековие. Скалният масив с многобройните си пещери е обитаван още от 4ти век, но манастирът добива завършения си вид през 12ти век. Монашеските килии, общите помещения и параклисите, издълбани директно във варовиковите скали и разположени на две нива над земята, са свързани посредством външно стълбище. На долния етаж са били разположени стаите на монасите, общите части (кухня, дневна) и малка църква, докато горният е бил изцяло предназначен за параклиса. За съжаление, днес е запазена само малка част от тогавашните стенописи (повечето от тях са в параклиса). Аладжа манастир е обявен за паметник на културата, има и малък музей на двора.
Западно от него в гъстата растителност на природен парк "Златни пясъци" се намира още една група пещери -"Катакомбите" - вероятно отшелнически килии и гробници на монаси, известни още с призракът, който ги обитава. Той се появява всяка пролет и според легендата е покровител на горите и съкровищата на християнската обител.
До Аладжа манастир можете да стигнете лесно с кола по главния път Варна - Златни пясъци или с градски транспорт (линия №29).
е най-малкият (13,2 кв.км) от 11-те природни паркове в страната. Намира се на 17 км североизточно от гр. Варна. Разположен е успоредно на морския бряг и обгражда едноименния курортен комплекс. Дължината на парка е 9,2 км, а средната ширина 1,2 км. Най-високият връх е Чиплак тепе – 269 м, а средната надморска височина е 110 м. На територията на парка са разработени пет туристически и пет специализирани маршрута, които представят биологичното и ландшафтно разнообразие и са подходящи за пешеходен туризъм, природо–познавателен туризъм, велотуризъм, детски туризъм, фототуризъм, хора със специални нужди. По протежение на маршрутите са разположени кътове за отдих – навеси и беседки с пейки, маси и огнища в близост до старинни чешми. На много места се разкриват панорамни гледки към морето, парка и курортния комплекс.
В природния парк се предоставят множество услуги срещу заплащане. Цените за водачество зависят от размера на групата и продължителността на прехода. При преход с продължителност до 2 часа цената е 20 лв за група от 5 до 10 души и 40 лв за група от 10 до 20 души. При преход до 4 часа, цената се оскъпява с 50 %, а при преход до 8 часа - със 100 % от цените за 2 часа.
В паркът се организират и беседи както на български, така и на чужди езици. Цената за едночасова беседа е 15 лв на български език и съответно 30 лв на чужд език.
В природен парк "Златни пясъци" можете още да наемете велосипед за веломаршрут, да ползвате барбекю, да организирате бивачен лагер срещу заплащане (1.20 лв за 10 кв.м на денонощие).
До природния парк можете да стигнете с автомобил по главния път Варна - Златни Пясъци или с градски транспорт - линии № 209 и 409.
са един от уникалните природни феномени, както в България, така и в света. Те са първата официално обявена и защитена от държавата природна забележителност в България още през 1937г. Местността се намира край варненските черноморски езера. Каменната гора с площ от 70 кв. км. е покрита от изправени, естествено образувани скални колони и стълбове с височина до 7 м и диаметър до 3 м, възникнали преди 50 млн. г., когато Югоизточна Европа е била дъно на море.
Побитите камъни се намират 18 км по шосе Е70 западно от Варна. Можете да стигнете до там само с автомобил, тъй като няма линия на градския транспорт, която да обслужва местността.