Избрани Новини
"Труд": "Килърите" затрили бизнесмена Кюлев?
Не изключвам вероятността „Килърите" да са замесени в убийството на Емил Кюлев.
Много е важно да се знае, че тази изключително добре организирана престъпна група е извършвала убийствата с различен мотив.
Това каза пред журналисти министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, съобщава вестник "Труд".
Един и същ е поръчителят на убийствата на Румен Рачев и Петър Лупов. Цветанов не обяви името на поръчителя, но е убеден, "че и той вече знае, че ние сме по петите му от разследванията, които текат". Попитан дали поръчителят е известен бизнесмен от Велико Търново, Цветанов заяви, че няма нито да потвърди, нито да отрече тази информация.
Финансови взаимоотношения и проблемното състояние на българските банки през 1996 - 1997 година са водещи мотиви при убийствата на бизнесмена Румен Рачев и търновския адвокат Петър Лупов. Със задържането на двете лица вчера и днес в Шумен, ни се дава цялата картинка за всичко, което се е случило през последните години, заяви шефът на МВР.
Попитан за това какъв е бил мотивът и кой е поръчителят на убийството на Румен Рачев и на търновския адвокат Петър Лупов от групата на „Килърите", Цветанов заяви: „Това, което успяхме да свършим в момента на тяхното задържане по убийството на Юри Галев, имаше малко забавяне в разследването във връзка с решението на САС. Но в последващите действия на разследващите колеги стигнахме до останалите поръчкови убийства, извършени на територията на страната през последните 4 - 5 години. За извършването на двете убийства - на Румен Рачев и адвоката Петър Лупов - водещо в мотива са финансови взаимоотношения и всичко генерира от проблемното състояние на българските банки през 1996 - 1997 г., промяната на собствеността на банките, неизплатени суми по купените банки от определи лица и естествено, че проблемите са останали нерешени. Независимо от това, че българите изгубиха своите спестявания през 1996 - 1997 г. и липсата на разследване по тези банки, не смятайте, че не останаха пари, които да бъдат разпределени от определени икономически субекти,които имаше в държавата с подкрепата и на съответните политически партии".
„За мен липсата на политическа воля за реалното разследване на всичко това, което се случи тогава, е предпоставка да смятаме, че може би има някаква изградена симбиоза. След убийството на Кюлев започват да се проявяват интереси за малки банки, които са купени в предишните години, с което започва да се търси възстановяването на съответните парични потоци - да бъдат взети от определени лица, които са били в собствеността на малките банки, които не са си получили парите за тези банки. Има лица, които са определени като цесии по всички тези вземания. Румен Рачев е едно от тези лица. Петър Лупов е бил един от адвокатите, който се е грижел за оправянето на финансовите проблеми. Впоследствие той се явява пречка. Тогава идва първата заплаха за него, когато се пали автомобилът му, след това идва втората заплаха, когато вече е пребит, третата е фатална - ликвидирането му. Няколко месеца по-късно идва убийството на Румен Рачев, който се явявал човекът, който трябва да получи едни пари и затова се предприемат действия да бъде ликвидиран. Има пари - има човек, няма човек - няма проблем", каза още Цветанов.