"Сега": Първанов минира позицията на Борисов за Шенген и ромите

Архив Варна

24-09-2010, 04:58

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Президентът Георги Първанов отново се конфронтира ярко с премиера Бойко Борисов на външнополитическа тема, пише вестник "Сега".

Той успокои румънския си колега Траян Бъсеску, че България няма да прави опит да влезе самостоятелно в Шенгенската зона. Според него взаимодействието по пътя към Шенген е регламентирано в двустранни документи и двете държави могат да постигнат повече, ако са заедно.

Миналата седмица Борисов обяви точно обратното. "Ние не сме една държава, за да ни третират като общо цяло. Имаме прекрасни отношения с румънското правителство и с румънския народ, но просто бързаме и имаме своя писта, защото имаме да наваксваме много години", обяви в Брюксел на 16 септември Борисов.

"Не в София или в Букурещ, а в Брюксел ще се решава дали България и Румъния да бъдат разделени при влизането им в Шенген", разясни Първанов. Бъсеску, който е на официално посещение у нас, пък призна, че Румъния закъснява с подготовката за присъединяване. Това обаче не разколеба позицията на Първанов.

Разминаването по външната политика между президента и премиера пролича и при обсъждането на скандала с изгонването от Франция на български и румънски роми. Докато Борисов настояваше, че между София и Париж няма проблем, Първанов се доближи до позицията на Букурещ, който от самото начало осъжда етническите експулсирания. "Едва ли е необходимо да има съвместна декларация по ромския въпрос. Ние очевидно ще действаме еднопосочно, защото този проблем засяга и двете страни, и ЕС като цяло", каза президентът. Той коментира, че ако някой от върнатите български граждани е нарушил законите на приемащата страна, трябва да понесе санкция, но не може да има санкция срещу определена етническа общност. Бъсеску добави, че Румъния не може да приеме ограничаване на придвижването на свои граждани. Според него трябва да се търси решение на ромския проблем на общоевропейско ниво.

Двамата президенти се обявиха и срещу обвързването на приемането в Шенген с напредъка по мониторинговия механизъм или със скандала около върнатите от Франция роми. Траян Бъсеску предложи Румъния и България заедно да настояват до края на следващата година да отпадне механизмът за проверка и сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи. За целта би трябвало правителствата на двете страни да се договорят за общ натиск над Еврокомисията и държавите от ЕС. Съветът на ЕС по общи въпроси реши на 13 септември, че механизмът ще остане в сила четвърта година, без да посочва краен срок. Според него той ще действа, докато бъдат изпълнени всичките му критерии. За България те са 6 и се отнасят главно до съдебната реформа и борбата с организираната престъпност и корупцията, а за Румъния са 4 и са фокусирани върху корупцията на високо равнище.