Духовници и миряни искат предмет „Религия” в училище

Новините

24-09-2010, 10:12

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

В Националното литийно шествие за въвеждане на предмет „Религия” в българското училище, са се включили  хиляди граждани, служители на Българската православна църква, начело с представители на Светия синод и на Духовната семинария предаде Агенция „Фокус”.


Участниците са с български знамена, както и символи на Българската православна църква. На различни транспаранти пише: „Народ без морал е обречен”, „Църква с държава = Златен век”, „Църква с училище = Национално Възраждане”. Църковните служители пеят.

В Европейския съюз, където образованието е светско, също се изучва предмет „Религия” и това по никакъв начин не противоречи на светския характер на обучението, каза пред журналисти митрополит Гавраил. Той посочи, че министърът на образованието е сменил на няколко пъти мнението си по въпроса и преди време е посочил, че само 1% от родителите искат въвеждането на предмет „Религия” в училищата. „Явно видя, че това не е така и започна да говори друго”, каза митрополитът.

В 12.50 часа на пл. „Св. Александър Невски” ще се проведе Молебен за българските деца и за задължително обучение по Религия-Православие. В 13.00 ч. на пл. „Св. Александър Невски” ще започне едночасов концерт , който ще завърши с „Многая лета”, изпято от всички присъстващи и подкрепено от празничния звън на камбаните на „Св. Александър Невски”.

В 14.00 ч. ще бъде връчена петиция за обучението по Религия-Православие на председателката на 41-то Народно събрание Цецка Цачева и на министър-председателя Бойко Борисов в Министерския съвет от страна на две църковни делегации, включващи синодални архиереи, духовенство, родители.

Според Църквата, въвеждането на обучението по религия в задължителната подготовка на децата и учениците ще спомогне за изграждането на „тази възродена България, която всички ние искаме да имаме за своя родина”.

Светият Синод на БПЦ-Българска патриаршия създаде Концепция относно статута на предмета "Религия" в българското общообразователно училище. Богословските факултети, катедри и специалности в най-големите български университети и преквалификационните програми дават специалисти, които поетапно могат да поемат предмета „Религия” в детските градини и в училищата. Въпрос на разум и воля от страна на обществото и държавата е духовно-нравственото образование да бъде възстановено в нашето училище.

Характерът на учебния предмет „Религия” се определя от образователните и културно-историческите традиции в България. В началната и прогимназиалната възраст се обособява според вероизповеданието в съответни профили – „Религия-Православие”, „Религия-Римокатолицизъм” „Религия-Ислям” и др., подобно на езиковото обучение. Същевременно, в гимназиалния курс на обучение се предвижда запознаване с традицията и културата и на другите религии в България, което ще включва запознаване с обичаите и принципите им в културно-исторически аспект.