Избрани Новини
"Монитор": Мутри продават ланците си
Малцина са купувачите, които могат да си позволят бижута по време на криза.
Поблазнени от високите изкупни цени на златните накити и налегнати от финансовата криза заради успешните акции на МВР, столичните мутри започнаха да продават ланците си, съобщиха наблюдателни търговци. След като бижутерските ателиета обявиха по над 30 лева за грам от благородния метал, десетки от бившия ъндърграунд се решиха да се разделят с гордостта си и да припечелят по някой лев, пише "Монитор". Цената е с близо 10 лева по-висока от миналогодишната.
„Вчера при нас дойде мъж, който се представи като Митко. Беше облечен със син анцуг и кожено яке. Не бяхме виждали подобен типаж поне от десет години. Той влезе в магазина, свали си ланеца от дебелия врат и попита
дали наистина изкупуваме златото за 32 лева, както пише на табелката отпред, или е някаква шашма. След като се спазарихме за цената, около 1500 лева, стиснахме си ръцете и той излезе с наведена глава, не беше същият човек”, разказа вчера пред „Монитор” продавач от бижутериен магазин на търговската улица „Граф Игнатиев”. Той е категоричен, че седмично напоследък идвали поне по две-три подобни персони, които си продавали накитите. Освен ланците те
с лека ръка се разделяли и с масивни гривни
големи пръстени с емблемата на „Мерцедес” , както и с развалени златни часовници.
В повечето ателиета с радост вземали украшенията заради по-голямата печалба, която по-късно реализирали от тях. Ювелирите ги претопявали, тъй като голяма част от моделите били доста остарели. След като превръщали старите ланци в изящни накити, майсторите можели да вземат над 70 лева за грам.
В някои от магазините обаче собствениците отказвали да изкупуват старото злато, понеже се страхували, че цената му рязко ще падне.
„В момента е изгодно да се продава, но не и да се купува. Страх ни е, че изведнъж пазарът ще се срине и няма да имаме печалба, затова сме по-внимателни”, поясняват собственици на по-малки ателиета в столицата. Големите вносители пък обясняват, че също се дистанцирали от купуването на накити на старо. Те предпочитали да се снабдяват с готова продукция, произведена в Турция, Италия или в някои от азиатските държави.
„По наша информация цените на благородните метали ще продължат да се покачват
Затова сме дали заявка за повече бижута от Турция, там са най-евтини. Изработката не е от най-качествените, но с лека полировка накитите стават слънце”, разказва един от големите вносители на злато в България, пожелал анонимност. По думите му, когато вземали ювелирни изделия в по-големи количества, ползвали отстъпка и грамът на готовата продукция не им стъпвал на повече от 35-40 лева.
Вносителите обаче изразиха притеснение, че хората могат да се уплашат от високите цени на бижутата по витрините и да се отдръпнат още повече.