15 000 младежи на работа по оперативна програма

Новините

26-09-2010, 10:41

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

На 15 хиляди безработни младежи на възраст до 29 години социалното ведомство ще намери работа по линия на Оперативна програма “Човешки ресурси” – “Ново начало – образование към заетост”,

съобщи министър Тотю Младенов, цитиран от Vsekiden. Общият брой на регистрираните в бюрата по труда младежи под 29 години с висше и средно специално образование е 21 хиляди.

Програмата стартира от 1 октомври тази година. Целта е младежите да карат стаж според специалността, по която се обучават. Всеки работодател, който иска да наеме стажант, ще трябва да подаде заявление в Агенцията по заетостта и съответно в бюрата по труда, откъдето младите хора търсещи работа, ще могат да се уведомяват за свободните работни места. За целта европейските средства са в размер на 35 млн. лв. От тези пари ще бъдат плащани заплати на стажантите в размер на 300 лв., осигуровки, както и 120 лв. за наставника, който ще ги обучава.

Стажът е в продължение на 6 месеца, като след изтичането му работодателят не е задължен да задържи стажанта. Работодателите имат възможност да наемат голям брой стажанти.