Р. Плевнелиев: Заемите не са страшни, но да се инвестират

Архив Варна

27-09-2010, 12:45

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

„Имаме първите сигнали, че се отлепяме от кризата, но има и съмнения, че тя може да се върне.

На фона на всичко, което се случва в чужбина и се вижда несигурност, е още рано да кажем, че ще изплуваме скоро“, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев пред БНТ. „България е все още най-бедната държава в ЕС, но тя ще върви напред, въпросът е с каква скорост", добави той.

Министърът прогнозира, че следващата година ще бъде тежка за тези, които харчат повече.

„България има изключително ниска задлъжнялост и може да си позволи заеми, но въпросът е какво се прави с този дълг – харчи се или се инвестира. По време на криза най-добрите инвестиции са в магистрали и образование", коментира още Плевнелиев.

Според него за първи път правителството дава конкретни срокове, разписани, с план графици във времето – за "Тракия" такива има за всяко тримесечие, даде пример Росен Плевнелиев. Голямата новина била, че много скоро ще тръгне процедурата по ЛОТ 1 на АМ "Марица". До края на мандата на правителство – 2013 година цялата магистрала трябва да бъде готова. До края на 2012 година пък трябва да бъде готова АМ "Тракия".

"В момента гледката е феноменална, ако отидете на "Тракия" – 117 километра през полята, през баирите, работи се здраво", заяви Росен Плевнелиев. От друга страна ниските цени за строителство на магистралата дадоха възможност да се насочат към София – Калотина, от АМ "Тракия" икономисахме 100 милиона евро от бюджета и около 350 млн. евро спрямо предишния договор, допълни министърът.

Графикът за този участък ще излезе в края на септември, но още сега мога да кажа, че той ще е разделен на 3 до 4 ЛОТ-а, обясни още министърът на регионалното развитие и благоустройството.