Избрани Новини
"Дневник": Принудителни ваканции за университетите през декември и януари
Вероятно е Софийският университет, заедно с още 3 висши училища да спрат лекции през зимата, за да пестят, пише в. "Дневник" днес.
Софийският университет "Св. Климент Охридски" (СУ) може да излезе в принудителна ваканция през януари.
Основната причина според ръководството му е намалената от средата на годината с 20 % държавна субсидия.
По същата причина от Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) вече обявиха, че ще спрат занятията през декември и януари.
Според председателя на съвета на ректорите и ръководител на УНСС проф. Борислав Борисов, Националната художествена академия и Националната музикална академия също ще излязат в принудителна ваканция.
"Окончателно решение все още няма. Имаме готовност, ако проблемите продължат, през януари да не се учи, за да спестим от парно. Пропуснатото през този период ще бъде наваксано преди и след това", обясни пред "Дневник" заместник-ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков.
Заради задълженията към "Топлофикация - София" топлата вода в общежитията на университета вече беше спряна.
За да не се стига до принудителната ваканция, висшето училище имало нужда от около 10 млн. лв. допълнителна субсидия към 33.2 млн. лв., записани в актуализирания бюджет.
В неделя министърът на финансите Симеон Дянков заяви, че за СУ няма да се прави изключение и няма да му бъдат отпуснати допълнителни средства. "В този сектор вече има достатъчно пари, те просто трябва да се ползват по-ефективно", каза министърът.
Днес той би трябвало да се срещне с колегата си в образованието Сергей Игнатов и с ректора на висшето училище Иван Илчев.
Министър Игнатов също каза в интервю за в. "Труд", че допълнителни средства за университета няма. "Нека да си уплътнят залите например - не може в аудитория за 300 души да се преподава на 50 души само защото даден преподавател си я харесва", каза той.
От СУ се опитват да съкратят разходите чрез съкращения, но ефектът щял да е 2 млн. лв.
"Съкращаваме администрацията, както и бройките на пенсионираните преподаватели, но така се лишаваме от назначаването на млади колеги", каза Герджиков.
Софийският университет има проблеми и със средствата за наука, като според преподаватели те са блокирани от 4 месеца. Причината е, че и привлеченото външно финансиране е включено в месечния лимит на разходите, фиксиран от финансовото министерство. Средства обаче стигали за заплати и основни плащания и за наука пари не оставали.
Преподавателите негодуват, че не могат да обяснят на партньорите си защо средствата им не се използват по предназначение и изследванията са блокирани. От ръководството на СУ потвърдиха, че има забавяне на плащанията, въпреки че проблемът бил по-голям допреди няколко месеца.
В понеделник от финансовото министерство отговориха, че "мерките за оптимизация на разходите и вътрешното разпределение на субсидията и собствените приходи е пряка отговорност на висшите училища". Неофициално оттам казаха, че за да се промени начинът на отпускане на средствата, образователното министерство трябва да инициира промени в Закона за висше образование.