Трайчо Трайков плава към "Галата"

Архив Варна

01-10-2010, 11:07

Снимка:

СНИМКА: ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в момента приближава по вода добивната платформа „Галата".

Министър Трайков ще разгледа тръбополагащата баржа и другите спомагателни съоръжения, които извършват морските операции по изграждането на тръбопроводите, свързващи находища Каварна и Калиакра с платформата.

През следващите години разчитаме от това находище да черпим 15-20% от общото количество газ, което е нужно на България.

С решения на Министерски съвет бяха предоставени концесии за добив на природен газ от двете нови находища на компанията "Мелроуз Рисорсиз".

Очаквайте подробности и снимки от платформата от екипа на ВарнаУтре.бг, който пътува с министъра


Добивната платформа на находище "Галата"

е разположена на 23 км в морето на юг от Варна. Концесионери на находището са Мелроуз Ресорсиз и Петреко България. Компанията има концесии за добив на газ от находище "Галата" (което вече е изчерпано), както и от  две нови находища - "Каварна" и "Калиакра".

Находище "Каварна" е разположено в континенталния шелф и в изключителната икономическа зона на Р. България в Черно море, площта на находището е 4,36 кв.км, срока на концесията е 10 години. Предстои сключване на концесионен договор.

Находище "Калиакра" е разположено в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на Р. България в Черно море, същото е с концесионна площ от 18,9895 кв.км, а срока на концесията е 7 години, като за него също предстои сключване на концесионен договор.

Плановете за разработка на двете находища предвиждат свързване на добивните им съоръжения с добивната платформа и съоръженията на находище „Галата" чрез морски газопроводи. Общите запаси на газ от двете находища са около 2.5 млрд, които могат да обезпечат около 1/6 от годишното потребление на газ в страната за около 5 години.