Собствени резервни части

Архив Варна

03-10-2010, 10:51

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Руските медици се включиха в международен проект за възпроизвеждане направо в тялото на пациента на нови органи, които да заменят вече увредените.

С трансплантация на органи медицинската наука и хирурзите се занимават съвсем не отскоро. Но животът поставя нови изисквания: какво да се направи, че присаденият орган да не бъде отхвърлен. Сега, след присаждането, на пациента пожизнено му е нужно скъпо струващо лечение: медикаментите понижават имунитета, който се бори против чуждата тъкан. Но с намаляването на имунитета човек става податлив на всякакъв род инфекции.

Регенеративната медицина - създаването на жива, функционираща тъкан или органи от стволови клетки на самия пациент, е водеща в науката. Направени са първите крачки и в медицинската практика.

Италианският хирург проф. Паоло Макиарини от Университетската клиника във Флоренция за първи път през 2008 година присади трахея, отгледана в биореактор, от собствени стволови клетки  на пациентка. През следващата година проф. Макиарини прави втората крачка: трахеята е сформирана в тялото на пациента без помощта на биореактор. А през юли тази година методът беше приложен за пълна замяна на трахея, поразена от рак. След тази фантастична операция Макиарини и руският кардиохирург Сергей Дземешкевич подписаха договор за съвместна научна и клинична работа в това направление.

Проф. Дземешкевич сподели: „Това, за което се договорихме със знаменития италиански хирург, няма нищо общо с шума около стволовите клетки, които се използват комерсиално в медицината. Това най-малко е хирургически проблем. Затова аз създадох генетична лаборатория, чиято работа е важна за всяка сериозна операция и следоперативното възстановяване. Регенеративната хирургия е това, към което  медицината се стреми  от древни времена. Но сега възможностите за работа на клетъчно ниво са значително по-големи. За руските хирурзи е важно да се включат в това направление на медицината като партньори”.

В Русия от 21 години живеят двама пациенти със сърца, присадени от кардиохирурга Дземешкевич (автор на първата в Русия успешна операция на пълна анатомична трансплантация на сърце на човек).

История на заболяването на Клаудия Кастильо

30-годишната италианка заболяла от туберкулоза, вследствие на което левият й бронх станал непроходим. Учените взели трахея от  скоро починал човек, отделили всички клетки, които  биха могли да бъдат отхвърлени. От донорския орган останал само инертен „скелет” от колагенови влакна. И върху него от клетки, взети от вътрешния слой на трахеята на Клаудия, както и стволови клетки от костния й мозък, отгледали в биореактор  фактически „собствен” орган.

Четири дни  след присаждането вече било трудно присадената трахея  да бъде различена от съседните участъци на  дихателните пътища. След месец тя самата си създала кръвоносна мрежа. Вече две години и половина след операцията Клаудия Кастильо  живее като напълно здрав човек. 

На снимката: Клаудия и проф. Макиарини разговарят преди операцията