Избрани Новини
Недосегаемите хакери от Източна Европа
Списъкът на ФБР за най-издирваните хакери прилича на страница от годишника на руски провинциален колеж, пише time.com.
Седемнадесет мъже и жени от Източна Европа, предимно на възраст между 19 и 22, с лоша кожа, странни прически и никаква прилика със стереотипната ни представа за банковите обирджии.
Но този пръстен от хакери е е откраднал десетки милиони долари от малкия бизнес в САЩ през последните две години.
Арестуването на 39 от тях в САЩ миналата седмица, според ФБР, е един от най-големите успехи в историята бюрото за разследване на престъпления в кибернетичното пространство.
Проблемът обаче е, че истинските зли гении, вероятно все още са зад клавиатурите си в Русия и Източна Европа и както експертите казват, е малко вероятно да могат да бъдат спряни да пишат вируси и да източват още милиони долари от американски банкови сметки.
Това е реалността на киберпрестъпността в бившите съветски републики, където хакерите често работят безнаказано.
Според ФБР, бандата разбита миналата седмица, след 18-месечно разследване, е използвала версия на вируса Zeus Trojan, за да зарази слаби компютърни системи, особено такива, които принадлежат на малки предприятия, църкви и болници.
Схемата:
Веднъж заразени, компютрите изпращат банкови пароли към хакери в Източна Европа.
Тогава започва втората част.
Руски и молдовски граждани, предимно влезли в САЩ със студентски визи, създават стотици банкови сметки в САЩ под фалшиви имена, като "Fortune Binot" и "Bazil Kozloff" - и малко по малко теглят пари в брой, които са били незаконно прехвърлени в техни сметки, създадени от хакерите.
Общо те са откраднали около 70 милиона долара, преди схемата им да бъде разкрита.
Бандата е опитала да открадне 220 милиона щатски долара, се казва в изявление на ФБР от 1-ви октомври. За да ги хване Пентагонът е обучил свои хакери за борба с тях.
Но това е само малка част от сумите, което тези мрежи печелят всяка година от подобен вид измами в световен мащаб, казва Никита Кислицин, редактор на руското списание Hacker, чийто сайт е домакин на един от най-големите форуми за рускоговорящите хакери.
"Става дума за десетки милиарди долари на година, така че това е капка в морето", казва Кислицин.
"Налице е огромен пазар и добре изградена инфраструктура за тези престъпления и все още много рядко арестуват някого", допълва той.
Тези, които ги хванат, са обикновено тези, които са си изцапали ръцете, чрез тегленето от фалшивите банкови сметки, или краденето на пари от банкомати.
Това са така наречените мулета за пари, десетки от които бяха арестувани по време на акцията миналата седмица. Мулетата обикновено са наети онлайн, чрез руски сайтове и социални мрежи. На тях се плаща малък процент от сумите, откраднати от хакерите.
Хакерите, които инфектират компютрите и са направили незаконните трансфери, обикновено остават скрити зад псевдоними онлайн, и рядко влизат в контакт с мрежата си от мулета.
Тяхната работа, разбира се, може да се направи от всяка точка на света, но най-сложните банкови измами, обикновено се правят в Русия и нейните съседи, казва Алекс Гостев, главен експерт по сигурността на Kaspersky Lab, водещата фирма за кибер защита на Русия.
Оригиналният вирус Zeus е написан от руски хакери, казва Гостев, и в хакерските форуми, като mazafaka.ru и неговите разклонения, може да се наеме хакер за по-малко от 1000 долара, за да персонализира вируса Zeus Trojan за почти всяка система в света.
"За да се преборим ефективно с този вид престъпници, с тези, които работят в сянка, трябва интензивно международно сътрудничество", казва Гостев.
"Тайните служби на много страни трябва да бъдат включени, в това число агенти на бившите съветски републики, от където обикновено е произходът на тези престъпления".
На този фронт преди няколко дни ФБР публикува своя пробив: украинската тайна полиция, известна като SBU, е работила в тясно сътрудничество с ФБР, а петима заподозрени са били задържани в Украйна миналата седмица.
Но изглежда, че руското правителство не съдейства особено на службите, макар че повечето от заподозрените в обвинителния акт на ФБР са руски граждани.
На 1-ви октомври, след като ФБР информира руското външно министерство за арестите, заместник-консулът на Москва в Ню Йорк предупреди, че Генералното консулство може да подаде официална жалба, ако се окаже, че руснаците са били арестувани, без да се следва дипломатическия протокол.
Изглежда двете страни не са работили заедно по този случай.
В миналото обаче, има случаи на сътрудничество между САЩ и Русия, по въпросите на престъпленията в кибернетичното пространство, по-специално, когато САЩ обвини руски хакер за кражба на около 9 милиона щатски долара от клона в САЩ на Кралската банка на Шотландия през 2006 година.
Но миналия месец руски съд издаде на този киберкрадец условна присъда, което подчертава широко разпространеното убеждение, че Русия остава един вид безопасната зона за хакерите.
Тази репутация до голяма степен се дължи на лошото законодателство на Русия срещу кибер-престъпниците и липсата на разбиране на техните престъпления, които по принцип са насочени към банки и институции на Запад, а не към Русия, което прави страната по-малко загрижена за местното прилагане на закон.
Например списанието Hacker, въпреки строгите закони на Русия за контрол върху медиите, публикува история през август, в която се обяснява как да се разбие защитата на сайта на НАТО, със снимки на скрийншотове и инструкции стъпка по стъпка.
Алексей Салников, заместник-ръководител на Института по проблемите на сигурността на информацията към Московския държавен университет, който съветва правителството по въпросите спрестъпленията в кибернетичното пространство, казва, че най-големият проблем е в анонимността на хакерите.
"Няма научна основа за определяне на авторство на тези престъпления", казва той. "Когато атаката идва от една страна, жертвата е в друга и откраднатите пари се намират в трета, как да разреши престъплението, когато всяка страна има съвсем различни закони?"
Това изглежда е основният въпрос.
Вероятно следващия път, когато руски хакери бъдат разкрити за източването на милиони от американски сметки, вероятно отново ФБР ще хване само мулетата.