Юрий Лужков стана декан

Архив Варна

05-10-2010, 12:27

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Бившият кмет на руската столица Юрий Лужков днес изкара първия си работен ден като декан на Факултета по управление на големи градове в Международния университет на Москва.

Заповедта за назначението му е подписана от друг бивш кмет на Москва - Гавриил Попов, който сега е президент на университета. Факултетът по управление на големи градове е създаден през 2002 г. по инициатива на самия Лужков, който тогава му стана научен ръководител и почетен професор. До 1 октомври факултетът бе ръководен от представителя на Москва в Съвета на Руската федерация Олег Толкачов.

Международният университет на Москва е създаден по споразумение между президента на бившия СССР Михаил Горбачов и американския президент Джордж Буш-старши. Документите за учредяването му са подписани през 1991 г. от Борис Елцин.

Юрий Лужков бе освободен от кметския пост на 28 септември с указ на президента Дмитрий Медведев. Дни след това той съобщи, че се кани да се занимава с политика и ще основе собствено движение. Името на новия кмет на Москва ще стане ясно не по-рано от 9 октомври, когато партията "Единна Русия" ще представи кандидатурите си на президента Медведев.