Избрани Новини
"Дневник": Борисов прехвърли тежестта на кризата върху частния сектор
и прехвърли изцяло върху частния сектор тежестите от кризата. С това той си осигури отмяна на предстоящите стачки на синдикатите (на 7 октомври) и на лекарите (седмица по-късно), пише "Дневник".
Министър-председателят сутринта на тристранния съвет мълчаливо прие идеята на синдикатите за повишаването на пенсионната вноска, а привечер присъства на устното договаряне между социалния министър и профсъюзите, че от 1 януари 2011 г. осигурителната тежест ще се увеличи с 3 процентни пункта - 2 за фонд "Пенсии" и 1 за фонд "Безработица". Пресметнато, това означава, че на всеки 100 лв. осигурителен доход работникът ще плаща с 1.60 лв. повече, отколкото през тази година, а работодателят - по 3 лв.
Договорката беше придружена с обяснението, че това ще отложи във времето повишаването на осигурителния стаж - единствената стъпка, която до момента беше в посока реформа на системата. В ранния следобед премиерът се видя и с ръководството на Българския лекарски съюз, за да каже, че от догодина пълният размер на здравната вноска от 8% ще отива само в бюджета за здравеопазване, без да го обвърже с началото на реформи.
Реакцията на работодателските организации беше еднозначно отрицателна. "Такова увеличение би имало процикличен характер с тежки последствия за нивото на безработицата и сивата икономика в България за следващите няколко години и ще забави излизането на страната от кризата", се казва в разпространена декларация от името на 6-те национално представителни организации.
Действията на премиера се разминават както с предизборните обещания на ГЕРБ, така и с антикризисната програма на кабинета, приета тази пролет. В края на юли при поредните преговори около пенсионната реформа Борисов обеща на работодателите да не пипа осигуровките до 2013 г. С вчерашното си решение той обезсили и най-важния аргумент на финансовия си министър в защита на проектобюджет 2011 - че кабинетът е успял да запази данъчната и осигурителната тежест въпреки кризата.
Още сутринта работодателите остро възразиха срещу идеите на синдикатите за вдигането на вноската. "Засега няма никаква реакция на кабинета, но начинът, по който говорят министър-председателят и част от хората, формиращи бюджета, ни кара да бъдем силно напрегнати", коментира председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев след заседанието на тристранката.
"Това е безумие и изразява паниката на правителството, което отстъпва пред уличния натиск", добави той. "Категорично сме против увеличаването на осигурителните вноски. Това тотално ще затвори бизнеса точно в момента, когато излиза от кризата. Ще доведе до намаляване на работните места и увеличаване на сивата икономика", каза Румяна Георгиева от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова (ГЕРБ) заяви, че не подкрепя повишаването на осигурителните вноски, защото подобно действие по време на криза е погрешно. Късно вчера групата на ГЕРБ обсъди въпроса, но не подробно, защото нямаше кой да информира депутатите за решението на премиера за вдигането на вноските. Дори политици от ръководството на партията научиха от медиите.