Избрани Новини
"24 часа": Пловдив отказва да върне панагюрското злато
Точно в 11,15 часа вчера Панагюрското съкровище влезе в обновения археологически музей на Пловдив.
Дойде с брониран камион, охраняван от жандармеристи. Посрещна го лично Славчо Атанасов. Той се прекръсти, целуна го и отсече: "Край! Влезна ли веднъж, няма пускане. Ще го браним с живи вериги!"
"Най-бляскавата находка в държавата е изнесена от НИМ нелегално и в нарушение на закона, а директорката Цветана Кьосева се е доверила на пловдивския си колега", заяви пред "24 часа" Божидар Димитров. След като научи, той се обадил на наследничката си и я предупредил да се готви за тежко наказание.
"Кой е министърът на културата - аз или Божидар Димитров", попита Вежди Рашидов. Вчера следобед той без никакво напражение говореше в кабинета си с директорката на НИМ Цветана Кьосева. Тя му беше донесла протокол за междумузеен обмен, който според него е изряден от юридическа гледна точка. "Това е просто приятелски жест между двата музея. Никакво престъпление не е направила директорката. Законът го позволява", категоричен е Рашидов. Той няма и намерение да й иска оставката.
“Няма никаква драма”, лаконично каза Кьосева.
Пловдивчани ще се наслаждават на панагюрското злато 2 месеца, а след това съкровището заминава за голяма изложба в САЩ. "Виж, за това пътуване аз трябва да подпиша протоколите", допълни министърът.
"Никога ни бих дал златото от Панагюрище на регионален музей. То е най-големият актив на държавата в областта на културно-историческото наследство", категоричен е Божидар Димитров. Бившият шеф на НИМ обясни, че само със заповед на министъра на културата могат да се трансферират паметници на културата. А такава Вежди Рашидов не е издавал. "Съкровището не е собственост на Пловдив, за да го взема кметът", отсече Димитров. Шефката на НИМ Цветана Кьосева му обяснила, че го дала за откриването на музея в града на 12 октомври. След 2 месеца ще бъде върнато в София, уточниха от МК.
"Не, ще им пратим копието, което се пази в Пловдив, а при нас ще остане оригиналът", категоричен е Славчо Атанасов.
Повече от час той и съпругата му Елена чакаха вчера находката пред музея. Атанасов не криеше вълнението си, на моменти дори потреперваше. "Не ме свърта, докато не го получим. Това е светая светих на държавата.
Мястото й е в Пловдив - античната столица на България", повтаряше той. Нашироко обясни, че съкровището взето от местния музей през 1974 г. с още 80 безценни находки, открити край Дуванлий от проф. Богдан Филов. "Всички си ги върнахме с тиха дипломация, която продължи година и половина и не беше никак лека", призна градоначалникът.
"Идваха и при мен, когато бях директор на НИМ, но им отказах. Изнасянето на панагюрското злато е много грубо нарушение на закона, не му прави чест на Славчо, че е подвел колежката и тя ще си изпати за това", обясни Божидар Димитров. Той е категоричен, че мястото на такива съкровища е в София.
"Не е прав Божидар Димитров. Давид на Микеланджело е във Флоренция, а не в Рим. Сикстинската мадона на Рафаело не е в Берлин, а в Дрезден", контрира кметът. Според него заслугата за връщането на съкровището е на директора на музея ст.н.с. д-р Костадин Кисьов.
9-те съда от 24-каратово злато ще заблестят в централната витрина на златната зала в музея. Там са експонирани е находките на Богдан Филов.
От нетърпение градоначалникът накара уредниците на музея веднага да отворят сейфовете с находките, за да види.
“Леле, как блестят. Нямат цена!”, възкликна той. Директорът Кисьов гарантира, че това е оригиналът. Целият комплект тежи 6,1 кг. Сервизът е изработен в Мала Азия през IV-III в. преди Христа. Предполага се, че е бил притежание на един от пълководците на Александър Македонски - Лизимах. Заровен е край Панагюрище вероятно през 280 г. преди Христа заради келтското нашествие в Тракия. Съкровището е световен шедьовър, вписан в листата на ЮНЕСКО.
Топ Новини