"Дневник": Меркел идва заради бизнеса, правосъдието, Шенген и ромите

Архив Варна

11-10-2010, 06:27

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

При първото си посещение в България  германският канцлер Ангела Меркел в понеделник ще разговаря по ключови за германския бизнес у нас въпроси като бързината, прозрачността и прогнозируемостта на действията на държавните служби и съдилищата, твърди "Дневник".

Според агенция ДПА Меркел ще обсъди и проблема с ромите в Европа, етническите и мюсюлманските малцинства и готовността на България за членство в Шенген.

От своя страна българската страна ще очаква подкрепата на Берлин за приемането в европейското споразумение за свободно движение без проверки по границите.

Ще стане дума и за германските инвестиции в България и защо, след като десетина година страната бе сред трите основни чуждестранни инвеститора, напоследък отпадна от челната тройка, както и какво става с идеите на Германско-българската индустриално-търговска камара в София за актуализиране на 24 български закона.

Ангела Меркел ще се срещне с премиера Бойко Борисов, по чиято покана пристига, и с президента Георги Първанов, ще получи най-високия български орден - "Стара планина", и ще бъде удостоена с почетното звание доктор хонорис кауза на Русенския университет "Ангел Кънчев". Тя ще изнесе и публична лекция на икономическия форум "България - Германия" в столичния хотел "Шератон".

За последните 20 години това ще е четвърто поред посещение на германски федерален канцлер след това на Хелмут Кол през 1993 г. и на Герхард Шрьодер през 1999 и 2004 г. Във визитата на Меркел няма нищо изключително, защото тя е част от обиколката й в по-малки страни - членки на ЕС - Литва, Латвия, България и Румъния, за да демонстрира, че те също имат своята тежест в съюза.

За бизнес акцента във визитата говори преди седмица посланикът на федералната република в София Матиас Хьопфнер в интервю за БТА. Според него не може да се говори за криза в германските инвестиции в България и че е важен не само обемът, а и качеството им.

Възобновяемите енергии и инфраструктурата са областите, в които германските инвеститори проявяват интерес. Големи имена като "Сименс" и Е.ОН обаче имат проблеми в България. "Не искам да създавам впечатлението, че принципно не би била допустима критиката на немски или чуждестранни предприятия. Но обвиненията трябва да се обосноват обективно и прозрачно с документация и пред фирмите, така че те да имат възможността да изложат своето виждане на нещата."

Германските предприемачи са сравнително доволни от ситуацията в България, от нивото на данъците и валутния борд. Те обаче изпитват затруднения с квалификация на специалистите и очакват подобрение в действията на администрацията, съдилищата и обществените търгове.

"Не мога да си представя посещение на Ангела Меркел в България, докато на власт в София беше тройната коалиция", заяви неотдавна шефът на софийското бюро на фондация "Конрад Аденауер" Андреас фон Белов в интервю за "Дойче веле".  И според него разговорите за бизнеса ще са важни, защото "една от отрицателните страни на българския инвестиционен климат е липсата на правна сигурност за чуждестранните инвестиции, произтичаща от проблемите в съдебната система".

Далеч по-сурова оценка на ситуацията в България даде в края на седмицата българският разследващ журналист Асен Йорданов на Първия медиен конгрес в Лайпциг. Там той бе отличен с престижната награда Leipzig Media Award, след което заяви: "Ако в Германия качествените хора са в авангарда на нацията и държавата, в България те са под похлупак, а обществото се оглавява от контрабандисти, крадци и мафиоти. С приемането на България в ЕС това положение е официализирано и народът е фрустриран и обезнадежден."