Испански страсти с тематична наздравица и френски хапки в очакване на артистичния елит на Варна

Архив Варна

11-10-2010, 11:39

Снимка:

СНИМКИ: ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Агенция NIRA Communications е инициатор на поредица от музикални срещи с културното наследство на класиката, под дискретния аранжимент на съвременната поп и джаз култура.

Първата провокация е с название НЕПОЗНАТИТЕ ВЕЛИКИ. В пилотната концертна изява на 15 октомври от 19.00 ч в Художествената галерия на Варна са включени песни от Жорж Бизе, Мануел Де Файя, Енрике Грандос и други испански композитори. Виновниците–артисти за чудесната идея са Бойка Василева - изтъкнат мецосопран и солист на Варненската опера, Страцимир Павлов - автор на специфичните аранжименти и Стоян Роянов Я-Я, който ще сложи своята музикална подправка с бийт бокс, кавал, зурна и свежа импровизация.

Поредицата "Непознатите Велики" е подкрепена от Община Варна, Радио Варна, a традиционните испански вино наздравици са осигурени от CASAVINO, френските хапки с типичния мирис и вкус на френско сирене са приготвени, специално за случая от LAGARDE. Концертът ще бъде придружен и с продажбата на диск, включващ най-добрите изпълнения на участниците.

В концертната вечер по необичаен начин участват с обложка на диска и децата от „Карин Дом”. С техни рисунки ще бъде пакетиран един от същата поредица дискове, който ще се продаде чрез наддаване, а спечелелият наддаването ще бъде удостоен с дарителска грамота от „Карин Дом”. Проектът е част от кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата през 2019 г.

Нина Локмаджиева, медиатор на срещата с варненските журналисти и музикантите-изпълнители, разказа, че идеята й за подобен цикъл от концерти се появила случайно, докато се разхождали из Морската градина заедно с мецосопраното Бойка Василева. Двете артистични варненки решили, че би било чудесно класически композиции да бъдат представени чрез нови изразни средства. Към проекта се присъединява Страцимир Павлов, който през есента на 2008 г. се завръща в родния си град след 12 години странство и работа в Америка. Мотивиран от желанието си да създава нови културни хоризонти в родния си град, днес Страцимир е един от любимите диригенти в Национално училище по изкуствата „Добри Христов”, където ръководи камерния оркестър. Стоян Роянов Я-Я пък ще представи своята собствена композиция за първи път „Полет към себе си”, вдъхновена от басиста на „Джанго Зе” Ивайло Николов. С  „Полет към себе си”, по думите на Я-Я, ще освободим втора и трета чакра, където се крие магнетичният баланс на тяло и душа. 

Специално за ВарнаУтре.бг, Стоян Роянов Я-Я даде следното блиц интервю

- С какво чувство навлизате в класиката, за да й вдъхнете частица от вашата страст за промяна на звуковата среда?

- Обикновено влизам в нещо класическо като тотален калпазанин, защото нямам друг способ. Ако искам да пристъпя към класиката по класически начин, знам, че това няма да съм си аз. Класика за последно свирех преди 17 години, когато бях в 12 клас. Мога да се доближа до класическото изпълнение на дадена композиция, но знам, че няма да се справя така, както би го направил един класически изпълнител. Влизам с моята индивидуална представа за класиката.

- Как се сдобихте с тази зурна, с която днес ни представихте две композииции от бъдещия концерт?

- Преди пет години отдидохме в Мармарис с жена ми и дъщеря ми. Предварително си казах, че като ще ходя в Турция трябва да си купя една зурна. От тогава се опитвам да свиря на нея. От една година я използвам в клубните ми участия, а в операта през април тази година заедно с Орлин Павлов направихме парче за зурна и симфоничен оркестър. Ще се получи един много личен звук между пиано, зурна и гласа на Бойка Василева. Ще се чува всяко едно хриптене, надявам се да се получи много интимно и чувствено като атмосфера. Зурната и кавалът са инструменти, които са претъпели вековете и са оцелели, защото са най-близки до душата на човека.

{gallery}Afish/2010-10-11-Yaya{/gallery}