Избрани Новини
Икономисти и работодатели против увеличаване на вноската под натиск
Работодателите не са се съгласявали за увеличаването на осигурителната вноска с 2% на осигурителната тежест, съобщи Vsekiden, като цитира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
„Бихме били склонни да обсъдим увеличаването само при условие, че се изпълнят в пакет шест условия, първото от които е реформа в здравеопазването, заяви Велев.
Той прикани държавата да започне да плаща за своите служители, които са с ранно пенсиониране, съответните осигуровки, които съответстват на пенсиите, които получават те. Работодателите настояват съотношението за приноса на заети и работодатели към Фонд „Пенсии“ да се промени от 2011 година на 45:55, а от 2012 година да стане 50:50. Сред другите искания е преустановяване на въведената практика работодателите да плащат първите три дни болнични, а те да плащат само първия, а вторият и третият да се поемат от НОИ.
„Държавата да започне да плаща личните вноски на всички заети в бюджетната сфера от бюджетите на съответните министерства всеки месец, а не както е сега чрез единен трансфер към НОИ за три месеца. При закъснение на преводите ведомствата да се санкционират според закона – с основен лихвен процент плюс 20 %, както е за всички останали работодатели”, каза още Велев. Работодателите ще искат и да се преустановят вноските във фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ за срок от три години.
По време на състоялото се днес обсъждане на проектобюджета за 2011 г. от ръководството и икономическия съвет на НДСВ бе представен и проект за декларация, в който работодателите декларират, че все още нямат решение за възстановяване на участието си в тристранката и, че не могат да приемат с натиск от улицата да бъдат променени основни макроикономически параметри.
„ През 2010 г. правителството има да харчи 1 млрд. лева повече, отколкото през 2008 г.”, каза председателят на жълтите икономисти Владимир Каролев.
Той критикува кабинета, че предвижда да се харчат повече пари за „подслушване“ от МВР, отколкото е целият бюджет за култура.
Само с износ няма как да се реализира заложеният ръст от 3.6%, а дефицитът при всички отношения ще е по-голям от 2.5%, прогнозира той. С 35% по-малко са чуждестранните инвестиции, а от национална приватизация са заложени по-малко от 10 млн. лева.
Каролев оспори твърденията на синдикатите и на премиера, че са харчени от парите за здраве и за пенсии. „Като цяло искаме открито да заявим, че синдикатите безобразно лъжат премиера и той не бива да им вярва. Или те не са осведомени, или нарочно лъжат. След Франция ние сме втората държава с най-ниска възраст за пенсия. В другите страни възрастта е по-голяма”, допълни Каролев.
НДСВ било излъгано от БСП и е подкрепило вдигането на здравната вноска от 6 на 8% за насърчаването на частните пенсионни фондове и тези пари са в частна сметка в момента и според Каролев „даже и Дянков няма право да ги пипа“.
Той се обяви твърдо против вдигането на осигуровките.
Финансистът Георги Ангелов обясни, че у нас вече не действа системата пари срещу реформи, а пари срещу протести. Явно, който не протестира в България, е глупак, щом на протестиращите се задоволяват всички желания, каза той. По думите му, не може парите за здраве да отиват за здраве при положение, че в системата има толкова много дупки и парите непрекъснато изтичат. Без реформи нищо няма да направим. Възрастта за пенсия трябва да се вдигне, каза още Ангелов.
Според Георги Стоев от „Индъстри Уоч“, ако вноската се вдигне с 2 пункта, то данъчно-осигурителната тежест за новите работни места ще скочи до 35 процента.
„За новите работни места данъчно-осигурителната тежест ще скочи – от 32 процента, на 34-35-36 на сто при различни допускания. Тоест дори работодателите да изтъргуват намеренията срещу исканията на синдикатите, самите работодатели няма да спечелят, защото тежестта ще се увеличи за всички работни позиции. И второ, хората, които се опитват да влязат в момента в България с бизнес, да направят нови работни места, ще трябва да го направят при по-високи разходи за труд, тоест много от тях ще се откажат да правят инвестиции и да създават нови работни места. Може би краткосрочно ще му се запазят разходите за труд, но мнозинството работни позиции и все пак предприемачи и хора, които искат да инвестират, на тях ще им се увеличи данъчната тежест”, каза още Стоев.
Топ Новини