Избрани Новини
Лекарите във Варна: Заслужаваме си дереджето
Тази вечер в община Варна се срещнаха около 70 варненски лекари на открито протестно общо събрание, на което стана ясно, че те не виждат надежда за здравеопазването.
Медиците обсъждаха дали да започнат протестни действия, защото смятат, че решението за отмяна на протестите е взето еднолично от няколко лекари в столицата.
"Проблемите са много и за да се вземе интелигентно решение, трябва стратегия", смята Светослав Митев, председател на Български лекарски съюз (БЛС) - Варна.
Той изрази съмнение, че стратегия ще бъде изградена скоро с тази смяна на министри.
"Всички се борим с бюрокрацията, защото сме в схватката на чиновника. Жертви сме на лошата нормативна уредба. Чудим се как да лобираме, да се справяме с дефицити и да избягваме глоби. Вместо да мислим за работа се борим с бюрократични спънки", каза още д-р Митев.
Той бе модератор на срещата и изрази опасения, че НЗОК ще започне следващата година на нула, защото парите спестени за здравеопазване вече са изчерпани, при това не само по предназначение, а и за други ресори, като образование.
Председателят на БЛС - Варна изрази съмнения, че е възможно през 2011 г. при условие, че БВП ще бъде същият, лекарите да благоденстват. Той каза още, че лекарите са били излъгани отдвна от Дянков, че трудът им ще бъде остойностен подобаващо.
"Лекарската професия е свободна професия. Това е заложено в гл. 11 на Римската конвенция. Лекар не може да работи в търговско дружество", каза д-р Генев от КНСБ - Варна. Според него, за да има напредък в сферата на здравеопазването са необходими три основни неща: нормативна основа, финанси и човешки ресурс.
Нормативната уредба е напълно объркана, смята той.
"Досега обществото само иска от нас, а не иска да дава. В България поставихме на колене лекарското съсловие - да моли за жълти стотинки", смята д-р Генев.
Тук лекарите стартират със заплата от 500 лева - 20 пъти по-малко, отколкото в Германия, където тя е 5000 евро. "За лекарите в България пари никога не остват", каза още той.
"Системата е оголена и има остър недотиг на лекари специалисти", смята д-р Генев. Според него това е така, защото младите са тръгнали да работят на Запад.
Лекарят от КНСБ настоя за две неща: първото е, че трябва да бъдат изградени обществени съвети към област Варна и към общинате, както бе учреден такъв към министерството на здравеопазването. Второто е, че трябва да се промени системата на финансиране - парите, изкарани от лекарите да отиват за здравеопазване:
"Този хитрец Дянков ни взе парите, които изкарваме, това са наши пари, а отиват за други разходи", каза д-р Генев.
Стойко Атанасов от КТ "Подкрепа" каза, че прфсъюзът има постоянно действащ стачен комитет, който би подкрепил лекарския протест, но първо трябва да се тръгне от основанията за евентуала стачка - от това какви и колко работни дрехи и обувки имат лекарите, до какво им е заплащането и условията на работа.
Атанасов каза още, че лекарите, като съсловие, са затворени за това, което става около тях и никога не подкрепят другите, когато стачкуват.
"Всички съсловия трябва да бъдат във ваша подкрепа, ако ще се борите за исканията си, които са правилни и справедливи", смята синдикалистът и допълни - "Ние сме с вас, всички сме хора на наемния труд. Няма как, обречени сме да работим заедно".
"Болшинството от лекари, които са най-зле не са тук днес. Заслужават си дереджето", смята д-р Гален Шиваров. Той изрази разочарованието си, че на срещата присъстват толкова малко колеги, при това предимно такива, които имат частна практика и имат стабилен доход, а отсъстват държавни служители.
"Какво значи да си недоволен? Трябва да се покажеш, не да се напиеш сам вкъщи", каза д-р Румен Христов.
"На нас ни е увиснал носът. Какво да правим? Да протестираме ли? На мен вече ми е все едно. Бяхме силни, сега сме отчаяни. Какво да направим повече? Джипитата да спрем да преглеждаме, ли?", каза още д-р Христов.
"Държавата не е коректна. Никой никога от правителството няма да ни обърне внимаие, ако не протестираме и не спрем работа. Българинът иска да чува само едно нещо: "безплатно". Иска всичко да е безплатно!", смята д-р Иван Станчев.
"Не е луд, който яде зелника, а който му го дава. Какво ни е виновен Дянков, че ние се съгласяваме да работим при тези цени. Ние сами си правим дъмпинг, а трябва да си ценим труда, да сложим нормални цени. От нас трябва да тръгне всичко, а не да е празна залата. Ние сами сме си виновни", смята д-р Атанас Константинов.
"Лекарското съсловие явно не иска да бъде спасено. Това не е сбирка, а седянка", каза доц. Радослав Радев. "Управляващите използват много ефективно общественото мнение. И "убийци в бели престилки" ни наричаха и "бяла мафия" и как ли още не. Настроиха пациентите срещу нас", каза още той и призова: "Да си ходим, няма смисъл да стоим тук, а кой колкото може, докъдето устиска".
"Всяка медицинска техника си има живот и той приключва. Когато това стане, оставаме с две ръце, като в 19-ти век. А нашите ръце са заети с куфари и билети за Германия", каза д-р Радев.
На срещата беше предложено да се пусне подписка от утре във всяка поликлиника, за организирането на протест срещу подписаното споразумение. Не се стигна до изготвянето на такава, заради недостатъчния кворум на присъстващите, въпреки че повечето лекари признаха, че не са съгласни с отмяната на стачните действия.
Лекарите се чувстват излъгани и предадени и запазват готовсноста за стачните действия.
"Може би трябва да дойде друго време за да бъдем по-организирани", каза председателят на БЛС - Варна.