Избрани Новини
"24 часа": Кардиолог и хирург - само с богат татко
За да специализираш медицина, трябва да имаш богат татко.
Това е така, защото дипломирани медици не само не получават заплата, но и дават по 180 лв. месечно на държавата за правото да се трудят през първите си 3-5 г. в болница, обяснява "24 часа".
Българският челен опит е уникален в Европа, но въпреки острия недостиг на лекари специалисти в почти всички области на медицината нищо у нас не се променя. Заплатите на специализантите - държавна поръчка, се плащат от бюджета на Министерството на здравеопазването (МЗ), а той не стига. 1577 са обявените у нас места общо, но възнаграждения получават 796. 587 са платена поръчка, т.е. трябва да плащат по 180 лв. на държавата, въпреки че са издържали наравно с другите изпитите.
Специалност се взема с работа на пълен работен ден, казва д-р Марияна Йончева, която учи ендокринология във Военномедицинската академия. Влиза държавна поръчка и трябва да се чувства късметлийка, тъй като получава някаква заплата.
Месечно това са 400 лв. чисто. Цената обаче е твърде висока, защото след приключване на специализацията д-р Йончева няма сама да избере работодателя си, а ще бъде разпределена в някоя болница от здравното министерство. Много вероятно е това да бъде извън София, където живее семейството й. Ако откаже да замине, ще трябва да откупи свободата си.
Държавата ще поиска обратно по 180 лв. за всеки месец от специализацията. Общо са към 10 000 лв., каза д-р Кристина Бучкова, също специализант във ВМА. Тя е избрала анестезиология и реанимация, за която титла се взема за 5 г. Не е особено желана поради тежката работа.
Миналата година поне 60 души се бориха за 12 места държавна поръчка, допълва д-р Йончева. “В договора ми за специализация пише, че министерството може да ме прати да работя, където прецени, че има нужда. Може да е примерно в Родопите”, обяснява тя. Клаузата е, че до месец-два след завършването МЗ трябва да ми предложи място. Нейна колежка работи във втора болница, макар и на непълен работен ден, за да се издържа. “Това е свръхчовешко”, смята д-р Йончева.
В Германия специализантите получавали 3500 евро месечно. Там критериите за завършване са много по-строги, един от 10 кандидати взема специалност, казват лекари с дълъг стаж. Но пък медиците са мотивирани, защото след това израстват в кариерата.
Дойдох във ВМА заради доброто реноме на клиниката по ендокринология и нейния началник доц. Ивон Даскалова, казва д-р Йончева. “Водим стаи, преценяваме какви изследвания да се пуснат за даден пациент, следим историята на заболяването”, изброява задълженията си тя.