Избрани Новини
Младите варненци събират идеи за фестивала си през лятото
Младите хора на Варна обсъждаха днес в продължение на два часа концепцията си за новия младежки фестивал - амбициозен проект, за който община Варна обеща подкрепата си.
Тази вечер беше първата среща за избистрянето на визията и формата на младежкoто събитие и бяха повдигнати много въпроси, но изглежда е рано да се вземат решения.
На срещата в Младежки дом присъстваха около 60 души, представители на 27 младежки формални и неформални организации, сред които "Артин Вижън", "Миманса", "Младежки глас", AIESEC, Team Disaster, Power Jump, Dance Palace Varna, Bastard Studio, АСМБ - Варна, АМОРФА, СК Чудните скали, East Side Team, МИКЦ - Варна, Детски парламент, Old Kids, "Море" и други, както и ученици от варненски гимназии.
Калинка Попстефанова, директор на общинската комисия "Мледежки дейности и спорт" също беше в залата с младежите.
Разрази се доста разгорещена дискусия между младите хора за това какво точно искат да се случи идното лято на първото издание на фестивала им.
Сред водещите въпроси бяха: дали да бъде фестивал, или изложение, или нещо по средата; какви да са целите и не-целите на събитието; дали да бъдат поканени известни личности, които да привлекат аудитория; на една, две, или повече сцени във Варна да се случват дейностите; в кои части на Варна; събитието с комерсиална цел ли ще бъде, или не; ще бъдат ли поканени организации, които не са от Варна; ще има ли комерсиална цел и много други.
Повечето въпроси останаха отворени, тъй като стана ясно, че почти всеки си има своя концепция, освен това организациите се занимават с различни дейности и искат различни неща.
Младежките организации искат да представят дейността си в най-добрата светлина, но засега няма единно мнение под каква форма да стане това.
Ясно е, че фестивалът трябва да бъде сцена на формалните и неформалните организации, където да се срещнат и да "си сверят часовника".
Не стана ясно обаче, дали на това събитие ще бъдат поканени отганизации от други градове и държави.
Изяснени бяха няколко от страните на събитието, за които младежите са съгласни: да бъдат представени организациите, чрез дейностите си; събитието да бъде символична сцена за изява на младите хора; да бъдат предложени алтернативи за свободното време на младежите; да се намери начин да бъде привлечено общественото внимание, с помощта на медиите; да се обърне внимание на историята и културата на Варна.
Младежките организации, които имаха представители на срещата, разделиха своите дейности и съответно тези на фестивала, най-общо в категориите: музика, танц, визуални искуства, спорт, театър (сценични изкуства), занаятчийство, игра и съпътстващи дейности.
Младите хора искат фестивалът да бъде през лятото, но им е трудно да вземат решение за времевата рамка.
Културните мероприятия във Варна през летния сезон са много и повечето от сцените от сега са заети за определени дати, като 15-ти август - празника на града.
Има предложения продължителността да бъде от една седмица, 10 дни, или дори месец, както и всеки ден да бъде посветен на една от определените дейности, с които се занимават различните организации. И тази точка предтои да бъде доуточнена.
Не беше постигнато и решение за това къде да се проведе събитието. Дали да е на няколко сцени в центъра на града, подобно на SPIRIT of Burgas, за да бъде удобно за достъп за всички и хората да могат да избират сцена, на която да присъстват. По този начин на място ще могат да се конкурират различните организации, като се види къде има най-голям интерес.
Друго преложение е, фестивалът да има сцени в 5-те района на Варна, с фокусирана една основна в центъра на града.
Вероятно няма да се изграждат допълнителни сцени, а ще се използват тези, с които вече разполага градът.
В град Варна има 30 хиляди ученици и още толкова студенти. Това прави минимум 60 хиляди младежи, без да са отчетени работещите, или завършилите вече. Ако от тези 60 хиляди, 20 %, или 12 хиляди посетят събитието, това задава въпроси за придвижването им и за територията, на която би било най-подходящо да се случи фестивалът.
В крайна сметка, от МИКЦ (Младежки информационно-консултантски център) се заеха с нелеката задача да съберат всички мнения и предложения, които младите трябва да им изпратят на имейл, за да ги систематизират и следващата среща да протече по-ползотворно. Крайният срок за това е в понеделник (18-ти октомври).
Организацията "Център за работа с доброволци" предложи да бъде домакин и организатор на първия фестивал.
Г-жа Калинка Попстефанова обаче повдигна няколко по-сериозни въпроса. "Не сме наясно с идеята, рано е да я предоставим на кмета", каза тя и настоя на следващата среща всяка организация да бъде представена от един говорител, за да може всеки да даде мнението си и обсъжданията да са равностойни.
Попстефанова настоя, че трябва да се помисли за това, дали фестивалът ще има комерсиална цел - кой ще го финансира, ще има ли спонсори, настаняване, хранене и т.н.
Председателката на комисията за младежки дейности каза, че обикновено "млади" се приравнява на "незнаещи" и не иска, когато младежите представят концепцията си на кмета, да има нещо недообмислено.
"Предстои ни тежка финансова година", предупреди г-жа Попстефанова.
Освен това в първата година на фестивала ще има и избори: "Такива шамари можем да изядем, нямате си и представа", каза тя.
Постефанова изиска да бъдат сформирани 5 екипа - за програмно обслужване (сценарий, нормативи, режисура, ограничения и др.), техническо обслужване (всичко от осветлението до транспорта и медицинското обслужване); обслужване на гостите; екип за комуникации (PR, медии, реклама, сайт и др.) и екип за финансово обслужване (спонсори, договори, ръководство и др.)
Днес се реши младежите да се срещнат поне още два пъти до края на месеца.
Кметът Кирил Йорданов ще може да им отдели време в началото на ноември, каза г-жа Попстефанова.
Във Фейсбук вече има група Фестивала на Варна, на страницата на която всеки може да дава мнението и идеите си.