Избрани Новини
"24 часа": САЩ с интерес към горивото от АЕЦ „Козлодуй”
Има голям американски инвеститор, който проявява интерес да помогне в третирането на отработеното гориво от ядрените реактори на България.
Това съобщи посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик на среща с журналисти в София.
Така той отговори на зададен му въпрос дали изграждането на склад за отработено ядрено гориво на площадката край АЕЦ “Козлодуй” не е споменатата от премиера Бойко Борисов голяма чуждестранна инвестиция у нас, която ще бъде обявена скоро. “Не зная дали това е тайната инвестиция”, отговори посланикът.
“Но мога с гордост да кажа, че САЩ разполагат с най-модерните технологии за обработка на отработило ядрено гориво. Американските компании, работещи в тази област, с удоволствие биха се конкурирали с компании от която и да е друга страна”, добави той.
Американски представители са идвали в България и са провели предварителни разговори, които са били оценени като много плодотворни от двете страни, уточни Уорлик. Той очаква дискусиите да продължат на професионално и техническо равнище. Посланикът обаче не посочи за коя компания става въпрос.
Икономическият министър Трайчо Трайков внесе известна яснота за офертата, спомената от Джеймс Уорлик. “Когато бях на посещение в САЩ, се срещнах с компания, която предлага друго решение за временно съхраняване на ядреното гориво, а не както сега се съхранява в бункери с метър бетонни стени”, каза пред “24 часа” той. Американците показали пред министъра подвижни контейнери, които били много по-мобилни. Проблемът бил, че преди да се въведе тази технология, тук трябва да се направи предварително проучване, включително и на сеизмичната обстановка, което струвало няколко стотинхиляди долара. Затова Трайков говорил с щатската TBI, тъй като тя отпускала безвъзмездно пари за такива проучвания. “Когато това стане факт, България ще поиска оферта от американската компания, а и от други фирми”, допълни икономическият министър. Той предполага, че посланикът е говорил за тази оферта, при него нямало друга от американска фирма, касаеща отработеното ядрено гориво.
Вероятно става въпрос за изграждане на хранилище за отработеното ядрено гориво, категорични са и български енергийни експерти. В момента горивото от “Козлодуй” отлежава в басейните 3 г., след това влиза в т. нар. каски или бункери. Сега се работи по създаването на хранилище за сухо съхранение. Когато то стане факт, горивото може да стои там и 50 г.
България изнася отработилото ядрено гориво за Русия, но сега това става, когато има пари, довериха спецове. То се товари в специални контейнери и пътува с баржи. После стига пристанище Рени и оттам с вагони отива за два руски завода. По принцип АЕЦ “Козлодуй” изнасял отработилото гориво и два пъти годишно, но понеже това било доста скъпо, сега се правело по-рядко, казват специалисти.
През идните месеци предстои да бъдат взети някои много важни решения от България за газа и ядрената енергия, посочи още Уорлик. Те ще определят бъдещето на енергийния сектор на страната за години напред. “Бих насърчил България да продължи политиката на диверсификация в енергийния сектор”, подчерта Уорлик. Той оцени много високо договорките с Гърция и Турция за изграждането на газови връзки с тези страни.
За газопровода “Южен поток” и за АЕЦ “Белене” Уорлик отбеляза, че решенията трябва да бъдат взети самостоятелно от България въз основа на 2 фактора: да са икономически обосновани и да допринасят за енергийната сигурност на на региона.
Уорлик изрази пълно съгласие с мнението на канцлера Меркел, че България има голям потенциал да оползотвори и други алтернативни източници като шистовия газ и слънчевата енергия.