Избрани Новини
Къщата с езерото била на Стоян Чешмеджиев
Мистериозната къща с езерото, снимана от данъчните днес, е на бившия шеф на Радио Варна и БТА Стоян Чешмеджиев, научи ВарнаУтре.бг.
Вилата е някогашна база на Морско училище край село Кранево. Тя е построена на страничен път, който е отклонение от шосето за Балчик през Кичево.
Къщата - с 2000 кв.м застроена площ, гледа към езеро. От снимка в Google Земя се вижда, че езерото е допълнено с по-малък водоем, който свършва буквално на метри от къщата. Тя е на 2 етажа, а откъм водата завършва с красиви арки.
Чешмеджиев живее в къщата със семейството си целогодишно. Той станал собственик на имота през 2006-та година. Целият парцел е с размер 150 декара и е купен от него за 200 000 евро, научи още ВарнаУтре.бг.
Преференциалната цена медийният бос заслужил, след като се съгласи да се оттегли от поста генерален директор на БТА. Назначаването му от Народното събрание през 2002-ра година предизивка серия от протести в държавната медия. Според запознати собственост в 150-те декара имала и бившата вицепремиерка Емел Етем. Именно нейният подпис стоеше и под предложението Стоян Чешмеджиев да оглави БТА.
Имотът е бил помощно стопанство на Висшето военно-морско училище "Н. Й. Вапцаров". Освен къщата с езерцето имало и зеленчукови градини, парници и голям овчарник. Курсантите от ВНВМУ най-редовно бяха изпращани да работят в стопанството. "Бригадата" се състояла предимно в окопаване и бране на реколтата. Още тогава в имота имало 2 микроязовира, които са осигурявали риба за трапезата на бъдещите капитани и механици.Те са разделени с малка дига. До по-голямото имало и чакало са лов на едър дивеч. В къщата пък редовно се организирали банкети на командването. За времето си - края на 80-те години на 20 век, постройката била доста модерна, имала локално парно и всички удобства. За стопанството орговаряли военнослужещи от домакинския взвод на Морско училище,начело със старшина. Освен това имало назначен и агроном,отговарящ за градината и оранжериите. Като волнонаемни служители тук изкарвали хляба си и жители от близкото село Генерал Кантарджиево.
След като напусна агенцията след едва 4 месеца управление, Стоян Чешмеджиев се върна като директор на Радио Варна (където управлява още от началото на 90-те години) и остана там, докато Поля Станчева го уволни дисциплинарно в края на 2005-а г.
Присъда "3 години лишаване от свобода, чието изпълнение се отлага с 5-годишен изпитателен срок", му наложи през 2008-ма Варненският окръжен съд. Стоян Чешмеджиев беше обвинен в престъпление по служба, извършено по повод изграждането на предавателен комплекс в с. Българево, община Каварна.
Чешмеджиев изготвил искане от Общинския съвет в Каварна за предоставяне на терен за изграждане на предавателен комплекс на радиото. След като сам проучил района, предложил мястото на бъдещия терен на предавателния комплекс на Главния архитект на Община Каварна, както и площта от 50 дка, въпреки че при първоначалното обсъждане на идеята за комплекса пред Управителния съвет на БНР е ставало дума за не повече от 10-20 кв. м.
По-късно той участвал в заседание на Комисията по териториално развитие, където мотивирал съветниците да обявят обществената поръчка с аргумента, че БНР е "част от националната сигурност на републиката".
Чешмеджиев написал писмо до фирмата на дъщеря си за участие в конкурс "за учредяване на вещно право на строеж върху общинска земя в землището на с. Българево, за изграждането на сграда и съоръжения за излъчване на програми на БНР".
Такова писмо Чешмеджиев изпратил и на втората фирма, участвала в конкурса на община Каварна - "Спорт лукс" ЕООД, с управителя на която бил съдружник в друга фирма.
На други от снимките, предоставени любезно на медиите от НАП днес, е запечатана почивната база на Автоекспрес - бившето ДАП, както и два съседни хотела, също бивши почивни станции. Всичките сгради са ремонтирани, но трудно могат да минат за луксозни. На една от снимките е доста масивната къща на гражданин от арабски произход в село Рогачево, научи още ВарнаУтре.бг.
{gallery}Story/2010-10-13-nap{/gallery}