Избрани Новини
"Труд": Ревизия на богатствата - мисия (не)възможна
Пълна ревизия на натрупаните богатства през последните 20 години поиска в неделя президентът Георги Първанов.
Той призова да се разкрие кои са били рекетьорите на прехода и откъде са дошли парите за банките. Според него трябва да се покаже произходът на фабриките, както и кой е спечелил скандалните заменки.
Премиерът Бойко Борисов му отговори, че е "потулено това, което 4 г. неговото правителство правеше, и той го потулваше". Според Борисов, за да има митничарски селища, има едно обяснение - тези хора са внасяли пари в партийните каси.
"Труд" потърси контролни и надзорни институции, за да види възможна ли е ревизия на икономическия преход 20 години по-късно.
Юристът проф. Александър ДЖЕРОВ:
Който държи земята, притежава всичко
Проблемът може да бъде решен, достатъчно е да има държавна воля и желание. Отговорите са в ръцете на три възлови служби - данъчни, строителен надзор и прокуратура.
Няма пречка и сега съмнителните богатства да бъдат извадени наяве. Как ли? Като се съпоставят притежаваните имоти и декларираните доходи. Повечето "дворци" са без разрешителни за строеж, ползване, експлоатация, т. е. юридически не могат да бъдат притежавани. Но на практика обектът го има и той може да бъде оценен от специалисти.
И тогава, на базата на данъчните декларации на притежателя, ще стане ясно дали имането е от легални доходи. Там, където няма разрешителни, по закон постройките се събарят или се отчуждават. Но изборът трябва да се прави разумно, с оглед и на това нужни ли са на държавата и може ли тя да поеме тяхната поддръжка оттук нататък.
Предполагам, че веднага някой ще контрира - в повечето случаи собственикът не е ясен или по документи е подставено лице. Позната "застраховка". Но все пак някои притежават земята, а който е собственик на земята, е собственик и на всичко, което се намира отгоре. Има много начини данъчните да притиснат "неизрядните". А укриването на данъци в големи и особено големи размери е и престъпление. Тогава трябва да се задейства и прокуратурата.
Да, не е възможно с днешна дата да се извадят всички грехове на прехода - куфарчетата, рекетът, приватизацията под масата. Следите са изчезнали.
Но е установимо, че Х е купил чрез приватизацията един обект за еди-колко си лева. И може да бъде питан откъде е взел парите.
Затова истините могат да се осветлят частично. Но поне да не е избирателно - според това дали става дума за "наш" или за "чужд".
Трябва да се извадят наяве всички, за които би могло да се докаже незаконосъобразно или престъпно облагодетелстване. И за това изобщо не е нужен нов закон.
Националната агенция за приходите:
Проверяваме след анализ на риска
"Ние работим с анализ на риска, имаме цяло звено за това. Този анализ показва дали трябва да се занимаваме с възмездие на натрупването на богатство, или да обърнем внимание на икономически сектори, в които има риск от укриването на данъци." Това казаха пред "Труд" от Националната агенция за приходите (НАП).
"Предварителното проучване на документи от общините и други източници показа, че заснемането на имоти от хеликоптер има потенциал за разкриване на неплатени данъци към бюджета и общинските каси", посочиха от НАП. Оттам уточниха, че агенцията може да прави ревизии за шест години назад.
"Някои от имотите, които заснемаме, не съществуват по документи", обясниха от агенцията. "Търсенето на социална справедливост е твърде общо формулирана задача, а ние си вършим нашата работа", заявиха данъчните. Оттам отново припомниха, че разполагат с около 300 инспектори, чиито усилия се съсредоточават в рисковите за бюджета сектори.
"Проверките с хеликоптер продължават във Велико Търново и по цялото Черноморие", съобщи вчера шефът на НАП Красимир Стефанов. След заснемането се извършват проверки, а когато е необходимо, се назначават и ревизии, добави той. Според него една ревизия трае до пет месеца, като данъчните ще установяват дали строежите са законни, дали имотите са декларирани пред общината и съответно дали са платени всички данъци и такси.
Агенцията за приватизация:
Други органи трябва да разследват
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) осъществява дейност по сделки, при които ангажиментите на приватизаторите все още не са изтекли.
Става дума за специфични изисквания, записани в приватизационните договори. Това заяви шефът на АПСК Емил Караниколов по повод думите на президента Георги Първанов, че е необходима ревизия на натрупаните богатства.
Разследващите органи са други, но ние сме готови да им оказваме съдействие, добави той. Според Караниколов още по време на тръжните процедури в агенцията се проверява произходът на средствата и се попълват всички необходими по закон декларации.
В момента с финансовото разузнаване се подготвяли законодателни промени, с които да е ясно кой точно стои зад кандидат-купувачите, каза Караниколов.
Финансовата инспекция работи само с факти
Агенцията за държавна финансова инспекция, която проверява изразходването на бюджетни средства, работи по конкретни сигнали. Това обясниха от ведомството.
Обратното би означавало, че агенцията може да се използва за саморазправа, казаха оттам. От ведомството посочиха, че няма фиксиран срок колко назад във времето може да се разпростре проверката, стига ревизираният обект към днешна дата да е в обхвата на агенцията, тоест да се финансира с бюджетни средства. Това означава, че приватизирани предприятия не могат да се проверяват от агенцията. Ведомството, което е на подчинение на финансовия министър, се съобразява и с всички давностни срокове в държавата, обясниха оттам.
От БНБ вчера отказаха всякакъв коментар по призива на президента Първанов да се разкрие "откъде дойдоха парите на банките".
У нас са лицензирани 30 банки и клонове на чужди трезори, като над 85% от собствеността в сектора е чужда.