Страните от НАТО обсъждат нова стратегия

Архив Варна

14-10-2010, 09:32

Снимка:

СНИМКА: AP

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Министрите на отбраната от 28-те страни членки на НАТО се срещат днес в Брюксел за историческо първо съвместно заседание, преди срещата на върха, на която се очаква да бъде ратифицирана новата мисия и други реформи на 62-годишния алианс, предаде АП.

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че министрите ще се фокусират върху адаптирането на съюза към справянето с новите заплахи, като балистични ракети и кибер война.

Днешните препоръки ще поставят основите за срещата на ръководителите на Алианса. Държавните и правителствени ръководители ще се срещнат в Лисабон на 19-20 ноември, когато Расмусен ще представи новата стратегическа концепция на НАТО.

Предишният мандат на мисията беше приет през 1999 г., скоро след края на Студената война и преди терористичните атаки в САЩ на 11-ти септември 2001 г., които доведоха до предприемането на военни мисии, като борбата с бунтовниците в Афганистан.

Вашингтон сега иска НАТО да е подготвен да разположи свои военни сили в мисии извън територията на Европа, като тази в Афганистан, или за борба с пиратството на военноморските патрули в Индийския океан.

Много европейски правителства остават предпазливи и твърдят, че съюзът не трябва да се превърне в световен полицай в момент на строги икономии и свиване на разходите.

Вчера американският министър на отбраната Робърт Гейтс каза, че е притеснен за това как ще се отразят европейските военни съкращения на Съединените щати.

Великобритания, Германия и други близки съюзници в НАТО се очаква да намалят или пренастроят бюджетите си за отбрана.

Гейтс каза, че колкото повече американските съюзници намалят своите сили, толкова повече ще бъде поискано от САЩ да увеличи своите, когато и САЩ са изправени пред съкращения в бюджета.

Критиците отбелязват, че новата мисия ще трябва да съгласува други разногласия между членките на НАТО, включително предложението на САЩ за премахване на единодушното гласуване, което е крайъгълен камък на съюза, базиран на консенсус.

Друг въпрос е предложението за разширяване на правомощията на генералния секретар, които да му позволят да решава сам по време на криза.

Много от страните са скептични по отношение на вземането на еднолични решения, особено в светлината на американското влияние.

Някои правителства не са ентусиазирани и за планираната система за противоракетна отбрана, позовавайки се на високите разходи и твърдят, че противоракетната отбранителна система не може да се справи със силата на ядреното оръжие.

"Това, което бързо става ясно, е, че има редица разногласия и в крайна сметка несъвместими мнения между държавите-членки на НАТО", заяви Марко Папич, анализатор от глобална компания за анализ STRATFOR.

"Това в крайна сметка ще означава, че новата стратегическа концепция, представена на правителствените ръководители на 20-ти октомври, ще бъде особено иронична и изпълнена с противоречия", каза той в телефонно интервю за АП от Остин, Тексас.

Войната в Афганистан няма да бъде в дневния ред на срещата в четвъртък, но ще е важна тема на срещата на върха на лидерите на НАТО в Лисабон на 19-20 ноември.

Вчера генерал Дейвид Петреъс, главнокомандващ на НАТО в Афганистан, представи предпазливо оптимистична оценка за напредъка на алианса, включително предаването на контрола по сигурността на афганистанските сили, което се очаква да започне през следващата година.

Войната на НАТО в Афганистан навлиза в своята 10-та година. Над 140 000 международни войски, заедно с около 220 000 сили за сигурност, все още се борят да спечелят надмощие срещу около 30 000 въстаници.