Спектакли в различни музикални жанрове е подготвила операта за варненци

Архив Варна

15-10-2010, 12:46

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

През седмицата от 18-ти до 22-ри октомври Държавна опера Варна предлага четири музикални събития от различни жанрове.

На 18-ти октомври от 19.00 ч. на Основна сцена, под диригентската палка на Иван Кръстев, ще оживее класическата оперета „Царицата на чардаша” - едно от най-търсените заглавия от варненската публика през последните 15 години.

Солистите са предимно от състава на Варненската опера, варненци са и двама от тримата гостуващи солисти от ДМТ “Стефан Македонски” – Марчо Апостолов (Едвин) и Александър Мутафчийски (Бони).

В ролята на Силва ще видим колежката им Валентина Корчакова.

Образа на Щаси пресъздава Филипа Руженова, останалите персонажи са поверени на Татяна Николова, Людмил Петров, Валентин Грандев и Владислав Владимиров.

За Людмил Петров, който изпълнява ролята на Фери Бачи, от премиерата през 1996 г. до днес, това е стотното представление.  

На 20-ти октомври от 19.00 ч. на Основна сцена ще се срещнем с операта „Набуко”, чиято постановка, под диригентството на Борислав Иванов, препълни варненския Летен тетър по време на Опера в Летния театър 2010.

Постановката е дело на Кузман Попов – режисьор, Борис Стойнов – художник на декора, Цветанка Петкова-Стайнова – художник на костюмите, Малина Хубчева – диригент на хора, Калина Богоева - хореограф.

Образа на Набуко ще пресъздаде баритонът Михаил Пулиев, който през пролетта гастролира като Риголето („Риголето”) и Барон Скарпия („Тоска”).

Ролята на Измаел ще изпълни солистът на Варненската опера Арсений Арсов.

За ролята на Закария отново е поканен басът Апостол Миленков, който през последните години пее по-често в чужбина, отколкото в България.

В трудната и виртуозна партия на Абигайл ще чуем сопраното Елена Баръмова – една от последните ученички на Гена Димитрова.

В останалите роли ще се изявят солистите на Варненската опера Бойка Василева (Фенена), Евгений Станимиров (Великият жрец) и Костадинка Николова (Анна).

На 21-ви октомври от 10.30 ч. на Основна сцена предстои балетната версия на приказката “Доктор Охболи” – хореография и постановка на Константин Илиев.

Поредният спектакъл на варненската балетна трупа, чиято премиера се състоя през април т. г., е насочен най-вече към младите зрители.

С добрия чичо Доктор и животинките от известната приказка на Корней Чуковски децата се забавляват и се учат на милосърдие и доброта и днес.

Симфоничният концерт на 22-ви октомври от 19.00 ч. във Фестивания и конгресен център ще ни срещне с изкуството на двама млади варненски музиканти с международна кариера -  диригента Мартин Георгиев и цигуларя Иво Станков.

В програмата са включени "Картини от България" на Васил Казанджиев, “Циганката” от Морис Равел (солист Иво Станков); Рапсодия „Вардар” за цигулка и оркестър от Панчо Владигеров (солист Иво Станков) и Симфония №2 в ми минор от Сергей Рахманинов.

Композиторът и диригентът Мартин Георгиев е роден на 19.12.1983 г. във Варна, завършва НУИ «Добри Христов» и Музикалната академия в София със специалностите ударни инструменти, дирижиране и композиция.

Последните две специалности изучава и при академик Васил Казанджиев по програма на ABRSM в София, за което бива отличен с международната стипендия на ABRSM за обучение в Лондон.

В Кралската академия за музика завършва магистратура по дирижиране при Колин Метърс, Сър Колин Дейвис и Джордж Хърст, получава специалната мемориална награда Фред Саутхол на Кралската академия за музика, както и стипендии от Обединения борд на кралските училища за музика на Великобритания AВRSM, Кралската академия за музика, Лондон и др. От 2008 г. е докторант по композиция в Кралската академия за музика и Лондонския университет.

Младият музикант е носител на редица награди за композиция, включително Голямата награда за симфонична композиция по случай 75- годишнината на Софийската филхармония, присъдена му на 19-годишна възраст за „Пасакалия по две български теми”.

Произведението, селектирано между първите шест в света за годината на Международният композиторски форум в Брюксел, е изпълнено от Националня оркестър на Белгия, под диригентството на Паскал Рофе.

Цигуларят Иво Станков е един от младите талантливи български изпълнители с международно признание. Той се изявява като солист, камерен музикант и концертмайстор в редица европейски страни, между които Великобритания, Белгия, Холандия, Франция, Испания, Италия и България.

Възпитаник на НУИ “Добри Христов” във Варна, той завършва висше образование в Кралската консерватория в Мадрид и специализира в Кралската академия в Лондон при професор Ерик Грунберг, ползвайки пълна стипендия от "Flame Trust".

Има много международни награди и отличия. Иво Станков е първи цигулар на Quartet Schomberg и камерния състав London Ensemble, също гост-концертмайстор на оркестрите London Schubert Players и Independent Opera at Sadler's Wells.

Заедно със съпругата си Ваня Ватралова-Станков и с брат си Лъчезар Станков, създава Stankov Ensemble - нетрадиционна камерна формация за глас, цигулка и пиано, за която български и английски композитори пишат специални произведения.

Иво Станков е натоварен с отговорната длъжност Артистичен директор на Лондонския фестивал на българската култура, който започва през ноевмри т. г. в английската столица.

Билети на оперната каса от 10, 20 и 30 лв, пакет Фамилия за четирима по 5 лв. с обща цена 20 лв. Резервации на телефони във Варна 665 022, 650 666, 647 781 или на e-mail [email protected].

Билети за симфоничния концерт - и на касата във ФКЦ, телефон 685 214.