Избрани Новини
"Стандарт": 800 бона в хазната от съкровища
"Нито Гърция и Турция, нито Италия имат съкровища като нашите", категоричен е зам.-министърът на културата Тодор Чобанов пред вестник "Стандарт". Според него "пътешествията" на древното злато ни правят реклама, която не може да се сравни с нищо друго. Освен че ни представят пред света обаче, странстването на съкровищата в чужбина носи и солидни приходи. Зависи от изложбите, но ако експозицията се показва в различни градове за повече от месец, приходите от нея са между 100 и 400 хиляди евро.
За големите изложби се събират най-интересните находки от почти всички съкровища - от Дъбен, Рогозен, Луковит. Има и чисто имиджови изложби, които се поемат от държавата.
Според шефката на НИМ Цветана Кьосева обичайната практика е България да получава процент от продадените билети на изложбата в чужбина. А интересът към тези артефакти е огромен, особено в САЩ и Япония, категорични са експерти. Цените на билетите също далеч не са символични. Музеите, които дават от своите находки за пътуващите изложби, вземат процент от приходите. По този начин те получават малка финансова инжекция, която обикновено се използва за ремонти или за подреждане на нови експозиции. Много малка част влиза и в държавния фонд, коментира Чобанов. Според експерти обаче точно това е причината за последните скандали около Панагюрското съкровище. Навремето то е било само заприходено в инвентарните книги на пловдивския археологически музей. Тъй като ритоните и фиалите непрекъснато пътуват по света обаче, златото не е "стъпвало" в Пловдив почти 36 години. За да си направят копие за техния музей, пък панагюрци е трябвало да платят такса от порядъка на 10-15 хил. лв., тъй като законът ги задължавал. Въпреки това те не получават процент от пътуванията на съкровището.