Избрани Новини
"Дневник": Здравето на здравите е приоритет според лекари
До този извод стигна работна група от лекари по време на Третия Балкански форум по качеството, провел се в четвъртък и петък в София, съобщава вестник "Стандарт". В него участваха над 180 специалисти в области като здраве, храни, автомобилостроене, енергетика, горски сектор. Форумът поставя основите на българското участие в глобалната мрежа за риск мениджмънт, чието изграждане ще започне през следващата година с подкрепата на австралийския Институт за политика по риска.
"Целта е да се съдейства на държавите да се справят по-ефективно с непредсказуемостта и глобалните предизвикателства пред човечеството", обясни Иван Савов, председател на управителния съвет на Института по риск мениджмънт. Идеята е предложенията на различните работни групи на форума да бъдат връчени като документ на премиера Бойко Борисов, за да започне формирането на политики за управление на риска в различните области на живота - нещо напълно непознато до момента на българската администрация.
Дискусията в панела за здравеопазване, в която взеха участие лекари от различни болници в страната, стигна единодушно до идеята, че превенцията, профилактиката и подобряването на медицинското образование - тоест здравето на здравите - са най-важният приоритет в сектора. На второ място според тях са рисковете, свързани със спешната помощ и спешната медицина. Укрепването им в цялата страна, а не само в големите градове, е елемент на националната сигурност, формулира модераторът на дискусията д-р Тодор Черкезов - изпълнителен директор на многопрофилната болница за активно лечение "Дафовски" в Кърджали.
Подобряването на финансирането на системата срещу качество беше наредено чак на трето място с изричната уговорка на лекарите, че има един критичен минимум, под който средствата не бива да падат. "Реформата зависи от правителството, а не от нас" единодушни бяха лекарите и дори стигнаха до идеята за национален консенсус по въпросите на здравеопазването за срок от поне 15 години, който да е задължителен за всички политически сили. Така според тях ще спрат експериментите и ще се търси еволюция, а не революция. "По-малко политизиране и по-малко вадене на политически елементи от здравеопазването, особено през следващата изборна година", призоваха докторите.
Топ Новини