Избрани Новини
"Дневник": Кабинетът сам се вкара в капан с ранните пенсии
Отказът на правителството да започне пенсионната реформа от догодина го вкара в задънена улица за пенсиите на работещите 1 и 2 категория труд.
Казусът кой и как ще плаща ранните пенсии е основният проблем пред фиксирането на осигурителната вноска за догодина, пише "Дневник".
Социалният министър постави публично темата като проблем за недостига на средства в частните професионални фондове и дори предложи средствата в тях да се прехвърлят в Националния осигурителен институт. Според пенсионните фондове обаче проблемът е другаде.
От 1 януари 2011 г. те трябваше да започнат да изплащат пенсиите на тези категории работещи за периода, докато навършат общата пенсионна възраст. Според Кодекса за социално осигуряване обаче началото на тази схема е обвързано с увеличението на възрастта за пенсиониране или на трудовия стаж на тези категории.
Там е записано, че по професионалните схеми се изплащат пенсии на работници с 10 години стаж 1 категория и 8 години по-ниска от общата пенсионна възраст. За 2 категория изискванията са 15 години стаж и 3 години по-ниска възраст. В момента обаче тези хора могат да се пенсионират съответно 11 и 6 години по-рано.
Изискванията в кодекса са приети още през 2000 г., с началото на пенсионната реформа и явно са една от причините в края на лятото правителството да внесе в парламента предложение още от догодина осигурителният стаж да се увеличи с 3 години за всички категории работещи.
То беше оттеглено по решение на премиера Борисов, след като синдикатите заплашиха с протести, и сега промяната се планира най-рано за 2015 г. Така се образува луфт от 4 години в досегашната схема за пенсиите.
Този проблем в неделя предизвика 5-часов спор между синдикати, работодатели и представителите на частните фондове по време на неформалното заседание на тристранния съвет. Днес министър Тотю Младенов предложи поредно отлагане на решението - още една година гратисен период, в който ранните пенсии да се плащат от НОИ, като през това време се търси окончателен вариант.
По думите му за това са нужни допълнителни 18 млн. лв. Ден по-рано сметката на финансовия министър Симеон Дянков беше за двойно по-голяма сума. От финансовото министерство неофициално съобщиха, че ще се опитат да намерят средства чрез икономии и да избегнат допълнително увеличаване на пенсионната осигуровка. Правителство, синдикати и работодатели вече се разбраха тя да нарасне с 1.8 процентни пункта от 1 януари.
"Въпросът с ранното пенсиониране на хората не може да се реши за един ден. Решението трябва да бъде добро както за НОИ, така и за хората, бизнеса и фондовете", каза в понеделник Тотю Младенов. Синдикатите обаче се обявиха против.
"Или решаваме нещата радикално и прехвърляме парите в солидарен фонд към НОИ, или срокът за професионалните пенсии трябва да бъде отложен до 2014 г. Няма друго възможно решение. Предложението на министъра на труда нищо не решава, само отлага с още една година", коментира и.д. президентът на КНСБ Пламен Димитров.