Изненада: топ замърсителят в света Китай е лидер в еко енергията

Новините

19-10-2010, 09:37

Снимка:

СНИМКА: AFP

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Най-големият замърсител в света- Китай, изненадващо се оказва лидер в производството на чиста енергия, показва проучване, съобщено днес.

Китай изпреварва САЩ, Япония, Европа и Австралия, предаде АФП.

Докладът на Vivid Economics, поръчан от Австралийския климатичен институт, показа, че Китай е на второ място след Великобритания по стойността на икономическите стимули за намаляване на замърсяването от производството на електроенергия.

Усилията на Великобритания се оценяват на 29.30 долара за тон въглерод, а на Китай - на 14.20 щатски долара; за Съединените щати са 5.10 долара, за Япония - 3.10, за Австралия - 1.70 и само 70 цента за Южна Корея.

Тези шест страни са източници на почти половината от вредните емисии в световен мащаб.

"Китайското ръководство е взело стратегическото решение, че са пропуснали последните две индустриални революции и не искат да пропуснат третата", заяви Ервин Джаксън, директор на климатичния институт, относно "изненадващата" лидерска позиция на Китай.

"Сега те командват най-големия пазарен дял на инвестиции на чиста енергия в световен мащаб", заяви Джаксън.

Инвестициите на Китай в чиста енергия достигнаха 35 милиарда щатски долара през 2009 г., в сравнение с 11 милиарда във Великобритания и 18 млрд. в САЩ и тази сума ще се увеличи десетократно през следващото десетилетие, смята Джаксън.

Основната движеща сила на Китай е ангажиментът на страната да спре повече от 100 малки въглищни централи и да ги подмени с по-екологично чисти до 2011 г, което според доклада, ще намали емисиите с 15 на сто.

Китай предлага и субсидии на стойност милиони юан за зелени енергийни проекти, с цел да се генерира 15 % от общата енергия в страната от възобновяеми източници до 2020 година.

В Япония 10-те основни производители на електроенергия са се присъединили към доброволна схема, с цел да намалят емисиите с 20 % от нивата от 1990 г. до 2012 г. - мащабна инициатива, която даде повече от половината от чистата енергия на страната.

Вариации на системи за ограничаване на емисиите бяха въведени в Южна Корея, Великобритания, Токио и части на Съединените щати, се казва в доклада.

Проучването покава, че има прекалено слаба политика, която да се прилага директно за въглищата, въпреки факта, че те са основен източник на гориво и съответно на замърсяването с въглеродни съединения за шестте страни.

То също така предупреждава, че никоя от страните не е на път да постигне целите си за намаляване на замърсяването, договорени на миналогодишната среща на върха в Копенхаген, а Япония изостава най-много от поставените срокове.

Джаксън казва, че докладът показва, че Европа и Китай водят в инвестициите за намаляване на замърсяването, далеч изпреварвайки страни като Австралия, която е на-големият замърсител на глава от населението, поради тежката си зависимост от въглищата.

Ако не се предприемат мерки за намаляване на въглеродните емисии, каза той, Австралия рискува да бъде санкционирана за замърсяването. Страни като Япония и Индия вече са облагани по този начин, под формата на такси на вноса на въглища. Подобни действия са предвидени и в Съединените щати и Европа.

Австралийският министър по изменението на климата Грег Комбет приветства доклада и каза, че цената на въглищата "ще осигури стимул за намаляване на замърсяването".

Управляващата партия на труда в Австралия, страната, която е най-големият износител на въглища в света, отложи приемането на законите за емисии и почти загуби властта на изборите през август, когато екологично насочената партия на Зелените спечели рекорден дял гласове.

Министър-председателят Джулия Гилард, сега начело на коалиционното правителство, в което участват и Зелените, призова за санкции за въглеродното замърсяване и формира комисия от различни партии за намиране на най-добрия начин за съкращаване на замърсяването.