Американската армия вече приема открити хомосексуални войници

Новините

20-10-2010, 10:22

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Американските военни започнаха да приемат открити гей войници, след като миналата седмица съдия в Калифорния отмени политиката "не питай, не казвай" за отхвърляне на откритите хомосексуални военнослужещи.

Калифорнийският окръжен съдия Вирджиния Филипс разпореди преди седмица да се спре прилагането на политиката и вчера отказа искането на Пентагона за повторно въвеждане забраната.

Съдия Филипс излезе с окончателното решение късно снощи, което потвърди отмяната на забраната.

Въпреки че правителството се притеснява от сближаването на войниците "тези интереси са по-незначими, отколкото защитата на основните конституционни права", пише тя в становището си от шест страници.

Администрацията на Обама подкрепя политиката от епохата на Клинтън, когато се допускаше хомосексуалисти да служат, ако запазят ориентацията си в тайна (политиката "не питай, не казвай"), но се освобождават от военна служба, ако тя се разкрие.

Преди приемането на тази политика през 1993 г, на хомосексуалистите беше абсолютно забранено да служат в армията.

Президентът Барак Обама иска да се даде тласък на по-съзнателната отмяна през Конгреса, която ще позволи на Пентагона да се справи със сложни въпроси, като открито съжителство на гей двойки.

Правната неопределеност поставя военните в неудобна ситуация: налага се на военослужещите да "променят поведението си", като в същото време законът за човешките права гласи, че хомосексуалистите трябва да се третират по същия начин, както всеки друг.

"На тези, които набират хора за военна служба са били дадени указания вече да се обработват подадените молби и на кандидатите, които признават, че са гей или лесбийки", заяви Синтия Смит, говорител на Пентагона.

Миналата седмица републиканска група за правата на хомосексуалистите протестира срещу случая на ветерана и открит гей Омар Лопес, който е бил отпратен от военна база за набиране на служещи в Остин, Тексас, ден след решението на съдия Филипс". Той е бил отпратен само защото е признал, че е гей.

Групата, която оспорва тази политика в съда, твърди, че 13 000 мъже и жени в униформа са прогонени от въоръжените сили от 1993 г. насам.

Дебатът започва в трудни времена за Обама и неговите демократически съюзници в Конгреса, които се нуждаят от подкрепа от страна на гей общността, която може да се окаже ключова за изхода от изборите на 2-ри ноември.

Републиканците, много от които яростно се противопоставят открити гейове да служат в армията, разглеждат темата, като наболял социален проблем, който може да се окаже в тяхна полза при консервативно мислещите избиратели.