Избрани Новини
"Дневник": Кабинетът позволи на общините да вдигнат двойно местните данъци
По-високи местни данъци, нов туристически данък и данък лукс ще са на разположение на общините, за да се справят със спадащите приходи през следващата година, пише в. "Дневник".
Промените в Закона за местните данъци и такси, които Министерството на финансите публикува на сайта си, поставят нова горна граница за данък сгради - вместо 2.5 промила от данъчната оценка на имотите, както е в момента, от следващата година тя ще е 4.5 промила.ъ
Собствениците на имоти с данъчна оценка над средната за съответната община ще плащат данък лукс - добавка от 30 %.
Освен това местните власти ще могат да събират и нов данък от хотелите и другите обекти, предоставящи подслон (хостели, къщи за гости). Ако бъде приет, данъкът трябва да замени сегашната туристическа такса, която се начислява в цената на нощувката и се плаща от туриста на хотелиера, който я внася в общината.
Тъй като приходите от тази такса са много ниски, преди няколко седмици от сдружението на общините поискаха тя да се превърне в данък, който да се плаща според легловата база. Предстои промените да бъдат одобрени от Министерския съвет, след което ще влязат за гласуване в парламента.
Собствениците на мощни автомобили също ще плащат повече. Причината е, че към сегашните ставки се добавя още един праг за най-мощните коли с още по-висок диапазон, в който общините могат да облагат собствениците им.
За автомобили с мощност на двигателя над 149 киловата се предвижда данъкът да е между 3.30 и 7.38 лв. за всеки киловат според това къде са регистрирани. Това означава, че за кола с мощност 149 киловата в община с максимално облагане собственикът трябва да плати 549 лв. през тази година, а догодина - 1099 лв.
В проекта има промени и за предприемачите, които организират дейността си така, че да плащат патентен данък (продавачи на вестници, занаятчии, фризьори). Тези, които извършват до три патентни дейности през цялата година, ще дължат само данъка с най-висок размер.
Така отпада облекчението за плащане 50 % от размера на данъка при извършване на две дейности от един човек. От Министерството на финансите признават, че целта е да се прекъсне практиката хора да заявяват две патентни дейности само за да плащат по-малък данък.
Въпреки че промените дават свобода на общините да увеличат приходите си, не всички ще се възползват веднага. Според експерти например един от проблемните моменти е как да се определя средната за общината данъчна оценка на имотите - дали ще се гледа цената на най-скъпия и най-евтиния, или ще има претегляне на оценките.
Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че за следващата година няма да има увеличение на местните данъци и такси. Кметът на Мездра Иван Аспарухов коментира, че много от текстовете са добри, но недостатъчни. Като пример той посочи, че все още не може да се предложи работещ механизъм, с който да се финансира обработката на отпадъците.
"В момента такса смет не се обвързва с реалните замърсители и количеството отпадъци, което създават. От друга страна, тя осигурява повече приходи, отколкото данъците, което не е правилно. Дори и да се вдигнат данъците така, както е записано, приходите от тях отново ще изостават спрямо тези от местните такси", обясни той.
Председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова заяви, че промените са изготвени съвместно с представители на сдружението на общините и ще бъдат одобрени от депутатите от ГЕРБ.
От "Синята коалиция" отказаха коментар, а според Алиосман Имамов от ДПС промените ще имат ефект само за големите общини, но не и за малките и бедните.