Избрани Новини
"Дневник": Общините разочаровани от данък "лукс"
Объркване и недоволство предизвика сред общините предложението на Министерството на финансите за въвеждане на данък "лукс" за имотите с високи данъчни оценки.
Те не са съгласни за жилищата над средната данъчна оценка да се плаща с 30% повече, защото това автоматично ще увеличи данъците за немалка част от хората, дори и местните власти да не решат да вдигат данък "сгради", пише "Дневник". Ще бъдат засегнати предимно собственици на големи имоти в градовете, но повечето от тях не влизат в категорията "луксозни". Другият проблем е как точно ще се изчислява средна данъчна оценка за общината, от която ще зависи и данък "лукс".
Не на последно място кметовете трудно ще се решат да налагат нови плащания точно в годината на местни избори. Общинските финансисти, с които "Дневник" разговаря, се разделиха на две. Едните (като София) бяха категорични, че няма да вдигат данъци, защото и 2011 ще е кризисна година. Другите не искаха да коментират, докато идеите не бъдат гласувани в парламента.
От Министерството на финансите вчера заявиха, че всъщност може да поправят вече обявените публично промени в Закона за местните данъци и такси. Това ще стане между първото и второто четене на проекта в НС. С евентуалните корекции ще се позволи на общините сами да определят размера на данък "лукс", като се въведат различни категории за имотите над средната данъчна оценка. За пример посочиха, че ако превишението е до 10%, скокът може да е само с 1%, а само ако е над 60%, тогава извънредното облагане да е максималните 30%. Относно изчисляването на средна данъчна оценка идеята е тя да е средноаритметична - сумата на всички оценки се дели на броя на имотите.
Поправки в проектозакона обеща да предложи и депутатът от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия Менда Стоянова. Според нея трябва да се промени районирането в големите градове и данъчните оценки за жилища в престижни квартали като софийските Драгалевци и Бояна да се разглеждат самостоятелно от тези в "Дружба" и "Младост".
Основното опасение на кметовете е, че предложеният от Министерството на финансите данък "лукс" ще засегне много малко собственици на луксозни имоти. Представители на сдружението заявиха, че по принцип подкрепят въвеждането на по-високи ставки за по-скъпите имоти, но искат промяна на коефициентите, с които се умножава данъчната оценка.
Според кметовете, ако се приеме общо 30% увеличение за всички, търсеният за бюджета ефект от повече приходи няма да бъде постигнат. Коефициентите, от които зависи данъчната оценка, са законово определени и зависят от населеното място и от инфраструктурата на имота. Така оценката на жилищата в центровете на градовете е по-висока от тази в крайните квартали, вилните зони или околните села.