Избрани Новини
"Монитор": България с положителен рейтинг
България става стабилна страна, обяви от парламентарната трибуна вчера премиерът Бойко Борисов в отговор на депутатско питане дали не се забавя изпълнението на стратегията „Европа 2020“, пише "Монитор".
Министър-председателят подплати твърдението си с новината, че японската кредитна агенция е повишила рейтинга на България от отрицателен в положителен.
Премиерът разкри още една положителна вест за страната ни. Той информира, че малко преди да пристигне в парламента е подписан меморандум с най-голямата IT компания в света „Хюлет Пакард“ за изграждане на неин световен логистичен център у нас. Страната ни е била избрана сред 30 държави кандидати. Над 300 българи с висока квалификация се върнаха да работят в центъра за услуги на „Хюлет Пакард“, а сега, с откриването на новите 2000 работни места на компанията, ще се върнат още наши сънародници, посочи премиерът. По отношение на „Европа 2020“ Борисов отбеляза, че това е преди всичко
и в нея са ангажирани много институции. Той даде за пример постигането на заетост на населението между 20 и 64 г., където страната ни ще изпревари европейците с няколко процента. Същевременно Борисов заяви, че националните цели са реалистични и постижими, което се оценявало подобаващо от европейските институции.
В отговор на въпрос за готовността на страната ни за членството й в ЕС премиерът каза, че
и заслужава да бъде в ЕС. Според Борисов обаче, щом тези, които са подготвяли членството ни в ЕС вече ги няма никъде, значи не са си свършили добре работата. Той е убеден също така, че и социалистите, които са дошли наготово, толкова „добре” са се справяли, че не случайно във всеки доклад на Брюксел ни сочели с пръст. „Днес Брюксел, Държавният департамент, канцлерът на Германия и други политици високо оценяват нашите усилия“, заяви Борисов. Той призна, че има забележки, но те били поправими и управляващите щели да се съобразят с препоръките, които вече намерили отражение и в законите, приети от НС. Премиерът обаче се усъмни дали предишните управляващи правилно са договорили затварянето на блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй“, както и колко да бъдат квотите от парникови газове, за които сега стои проблемът със затварянето на "Брикел".
Премиерът Борисов разпореди на МВР шефа Цветан Цветанов МВР да провери как са усвоени 5 млн. долара по програма за развитие на ромската общност у нас. Министър-председателят сложи подписа си върху документи, съдържащи информация за фондациите, нагърбили се с разпределянето на средствата, веднага след като депутатката от „Евророма” Милена Христова му връчи папката с тях и призова да бъде извършена ревизия. След мигновената си реакция премиерът връчи документите на седналия до него Цветанов. Соцдепутатката призова да се ревизират всички средства, усвоени по линията на ромската интеграция. Борисов, който бе запитан от соцдепутатката за мерките, които правителството предприема в подкрепа на малцинството, беше категоричен, че управляващите няма да допуснат по никакъв начин дискриминация към ромите.
Премиерът Бойко Борисов втвърди вчера подкрепата си към МВР шефа Цветан Цветанов и финансист номер 1 Симеон Дянков. Според него вътрешният министър доста подробно обяснява по отношение на нападките на РЗС към него и не е малък, за да му се помага.
Оценките, които получава България от рейтинговите агенции, показват, че не се налага освобождаването на Симеон Дянков от поста на финансов министър, заяви премиерът и добави, че подобна оставка би била лош знак за инвеститорите.
По думите му освобождаването на един или друг министър не е проблем, но ако той е финансов, „все едно пада цялото правителство”.
След парламентарния контрол вчера премиерът инспектира докъде е стигнало строителството на „Цанков камък”, като обяви, че кабинетът е успял да свали цената на проекта с 26 млн. лв. Това е станало чрез споразумение, сключено между шефа на НЕК Красимир Първанов и строителя – австрийската „Алпине Бау”. Спасената сума е от така наречената ескалационна надбавка – оскъпяването на проекта, които досега НЕК отказваше да изплати на строителя. Вчера обаче между представителите на фирмата и шефа на НЕК бе подписано допълнително споразумение, с което австрийците опростиха задължението. „Така за един ден спестихме 26 млн. лв. на данъкоплатеца”, коментира премиерът. Той призна, че изпитва смесени чувства, тъй като през годините изграждането на проекта е поскъпнало двойно, за да стигне днес до близо 480 млн. евро. От тях държавата трябва да изплати на „Алпине” още 60 млн. евро до края на годината, когато хидровъзелът трябва да е напълно готов. С вчерашното споразумение австрийците се съгласиха и тази сума да бъде изплатена разсрочено до края на май 2011 г. „Внимаваме за всеки лев на българския данъкоплатец”, заключи Борисов, който пресметна, че с всичкия бетон, излят в хидровъзела, е можело да се построи досега една магистрала „Тракия” и тунел под Шипка.