Избрани Новини
Отличници сме по брой на прокурори, увеличават се и адвокатите
Приоритет за държавните власти в Европа, въпреки премахването на съдилища в 13 страни,си остава развитието на съдебната система, съобщава Дарик, позовавайки се на изследване на Европейската комисия за ефективност на правосъдието (CEPEJ) на Съвета на Европа, цитирано от Франс прес.
Според проучването се отбелязва тенденцията оказването на правна помощ да нараства, а електронното правосъдие се развива и в Източна Европа.
Става дума за очертаване на основни тенденции, а не за списък на слабите ученици и отличниците, каза секретарят на комисията Стефан Лейенберже за изследването от 400 страници, което се опира на статистически данни от 2008 г. В проучването са обхванати 47 страни, като за отбелязване е, че Германия не е предоставила никакви данни, а Франция е представила частични.
В повечето от проучените страни бюджетът за правосъдие е бил увеличен. Съкращаване на средствата в тази област е извършено само в четири държави, едно от които е Италия, посочват авторите.
Черна Гора, Словакия и Унгария са удвоили бюджета си за правосъдие, а Полша, Армения, Естония и Молдова чувствително са увеличили средствата с това предназначение.
Бюджетът на съдебната система във Франция е възлизал на 6,44 милиарда евро (с 0,8 процента повече, отколкото за 2006 г.). Италия е отделила за правосъдие 7,8 млрд. евро (спад от 7 процента), Белгия 1,46 млрд. евро (увеличение от 10 на сто), а Турция - 1,25 млрд. евро (с 2,7 процента повече).
На човек от населението във Франция са се падали по 57,7 евро, в Португалия 86,5 евро, в Испания 86,3 евро, а в Италия - 71,8 евро. Великобритания и страните от Северна Европа попадат в същата група, докато в Русия и Турция за правосъдие на жител са се падали съответно по 23,3 и 11 евро.
Най-много отнесено към населението са професионалните съдии в Гърция, Хърватия, Черна Гора, Сърбия и Словения с повече от 30 съдии на 100 000 души. Три пъти по-малко са съдиите в Армения, Азербайджан, Дания и Франция (9,1).
Най-много прокурори има в Норвегия и Русия, а също в България, Унгария, Латвия, Литва, Молдова и Словакия.
В Австрия, Франция, Гърция, Ирландия, Италия, Испания и Холандия се падат по по-малко от петима прокурори на 100 000 жители.
Числеността на адвокатите се е увеличила навсякъде, като в Испания, Малта и Италия съотношението е над 20 адвокати на един съдия.
Изследването проследява и развитието на електронното правосъдие и електронния съд в изоставащите страни, които отскоро инвестират в тези технологии. Наблюденията показват, че средно 3 процента от бюджетите се отделят за информационни технологии.
Всички страни членки разполагат със система за правна помощ, която вече не се ограничава с наказателните дела. Бюджетите, които се отделят за тази цел, са нараснали с 23 процента за четири години.
Повече от половината от 47-те държави в Съвета на Европа имат система за обезщетяване в случай на прекалено продължителни процедури и/ или при неизпълнение на съдебните решения.